Eduard Freisler: Donald Trump už nebude (nikdy) souzen
Donald Trump nebude souzen za svou roli během nepokojů z 6. ledna 2021. Ani za to jak naložil s přísně tajnými materiály, které si nezákonně vzal z Bílého domu do svého soukromého floridského sídla Mar-a-Lago. Státní zástupce Jack Smith totiž oba případy nechal anulovat. Řídil se přitom zásadou ministerstva spravedlnosti, která nedoporučuje úřadujícího prezidenta soudit.
Trump mluví o zadostiučinění a rovněž o pomstě. Jeho viceprezident J. D. Vance nezůstává pozadu a prohlašuje, aby to, co se Trumpovi stalo, se v už USA neopakovalo.
Čtěte také
Při tomto prohlášení mi vyschlo v ústech. Tak jen pro pořádek. Státním zástupcům v obou případech vyhověla takzvaná velká porota, která seznala, že se Trump pokusil v prvním případu o nezákonné zvrácení výsledků voleb a v tom druhém, že si také nelegálně domů odnesl vládní citlivé materiály a ukázal je nejméně dvěma neautorizovaným osobám.
To nejsou obvinění z krádeže jablek ze sousedovy zahrady, nebo třeba za násilností během nějaké hospodské rvačky.
Duo Trump-Vance si tak představuje Ameriku, kde je prezident automaticky zproštěn jakékoliv viny za trestný čin. Protože trestné činy to jsou. Jestli je Trump opravdu spáchal, se už zřejmě nedozvíme, to nic ale neubírá na tom, že k soudu mělo dojít, ať už by byl výsledek jakýkoliv.
Zbyde jen zlá krev
Na Kapitol, tento symbol americké demokracie, se na podnět Donalda Trumpa a jeho megafonu vrhly hordy vandalů a násilníků. Přesto prezidentova role nebude objasněna a zbydou jen dohady, nedůvěra a zlá krev.
Čtěte také
A jak se asi cítí bývalý člen Národní gardy Jack Teixera, kterého soud nedávno poslal do vězení na 15 let – za to, že na sociálních sítích sdílel tajné vládní materiály? To Trump sice neudělal, nechal ale bedny s jinými citlivými informacemi válet všude možně po svém domě a opakovaně je odmítl úřadům vydat.
Tato závažná obvinění jsou v obou případech popsána v soudních spisech Jacka Smithe. Přesto tábor Trumpových stoupenců včetně většiny republikánských kongresmanů tvrdí, že je to všechno jen vycucané z prstu, nebo že se jedná o politickou objednávku.
Anulace těchto dvou federálních případů je podle republikánů pro Ameriku tou nejlepší zprávou. Je tou nejhorší zprávou. Dokazuje, že někdo – rozuměj mocný a bohatý – si je i v USA před zákonem rovnější než jeho spoluobčané.
Král, nebo americký prezident?
Z Trumpa se tak v tomto okamžiku stal papaláš a z Ameriky banánová republika. Je to dnes země, kdy jedna politická strana uznává jen spravedlnost, pokud se týká rivalů. Pokud se jedná o vlastní řady, tak vykřikuje, že je terčem zkorumpovaného legálního systému a politické zlovůle.
Nemyslím si, že se v Americe právě zhroutil systém trestního práva, že soudci přestali být nezávislý a prokurátoři svá obvinění přestali zakládat na důkazech. Pachuť však zůstává. Z USA k nám dolehla zpráva, že vůdce svobodného světa je vlastně v některých ohledech nedotknutelným monarchou.
Navíc teď dostal od amerických voličů silný mandát, bude moct vládnout s podporou republikánského Kongresu. Jen on sám ukáže, zdali v něm převládne král, nebo americký prezident.
Autor je publicista, dění ve Spojených státech sleduje dlouhodobě
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
