Oleg Gordijevskij – špión, který se stal šlechticem
Příběh agenta KGB, který z přesvědčení začal pracovat pro britskou tajnou službu. Po prozrazení se ho podařilo dostat na Západ, kde byl za své služby britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Hostem pořadu je badatel a mediální analytik Tomáš Karabela.
Přiblížíme jeho mládí a rodinné zázemí, protože ve zpravodajských službách působil jeho otec i bratr. Nebo to, jaký vliv na něj měla stavba Berlínské zdi v roce 1961 (tu zažil přímo v NDR) a invaze do Československa v roce 1968 (ta spíše zprostředkovaně).
Čtěte také
Představíme jeho dvojí zpravodajské působení v Dánsku, kdy při druhém tamním pobytu začal spolupracovat s Brity. Pak působil nějako dobu v moskevské centrále a následně byl vyslán do Velké Británie.
Poté co měl převzít funkci tamního rezidenta, tj. vedoucího sovětské rozvědky, kterou už neoficiálně nějako dobu vykonával, byl pod záminkou konzultací povolán do Moskvy. Tam byl jako podezřelý ze spolupráce se Západem opakovaně vyslýchán.
Návrat do Velké Británie mu už umožněn nebyl. V této chvíli aktivoval krizový plán, který byl dlouhodobě připravován pro jeho útěk na Západ.
Přes velmi silně střežené hranice ho ve speciálně upraveném autě převezli agenti britské tajné služby, což je u takto vysoce postaveného sovětského zpravodajce v období studené války unikátní případ.
Čtěte také
Na Západě pak publikoval několik knih, poskytoval konzultace západním tajným službám a setkal se s řadou tehdejších vrcholných západních politiků.
Ve svých pamětech popsal dlouhodobou paranoiu uvnitř KGB, ale také uvnitř vedení Komunistické strany Sovětského svazu, které se v závěru Brežněvovy éry a v průběhu krátkého Andropovova období obávalo západního jaderného útoku a úkolovalo KGB, aby se této „hrozbě“ prioritně věnovala.
V pořadu hovoří badatel a mediální analytik Tomáš Karabela a zazní ukázky z odborné i memoárové literatury, včetně vzpomínek Olega Gordijevského sepsaných po jeho útěku na Západ. To už si ale poslechněte v audiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.