Odborář: Chceme zvýšit platy letos a jednat i o příštím roce. Stávková pohotovost je zdvižený prst
Odboráři z Úřadu práce vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli nízkým platům a velké zátěži úředníků. Nově tam totiž mimo jiné vyřizují humanitární dávky pro uprchlíky nebo okamžitou pomoc při zdražování energií. Je stávková pohotovost těchto pracovníků na místě? „Chceme jednat s vládou o valorizaci platů ještě na letošní rok,“ říká odborář Pavel Bednář. Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) říká, že nespokojenost chápe, nesouhlasí ale s načasováním protestů.
Odboráři z úřadů práce vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli nízkým platům a velké zátěži úředníků. Je stávka na místě? Diskutují odborář Pavel Bendář a Olga Richterová (Piráti)
„Situace je náročná pro celou zemi a spousta lidí pracuje nad rámec. Chápu zatížení úřadů práce a musíme mnoho věcí zlepšit ve prospěch klientů i pracovníků, ale stávková pohotovost mi fér nepřijde,“ tvrdí Richterová.
Stávková pohotovost je gesto, zdvižený prst, který říká: Vládo, pojď s námi jednat.
Pavel Bednář
Předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Bednář považuje vyhlášení stávkové pohotovosti za zcela správný krok.
„Stávková pohotovost je gesto, zdvižený prst, který říká: Vládo, pojď s námi jednat. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil, že na přelomu března a dubna s námi bude o platech jednat. K žádnému jednání o platech ale nedošlo,“ kritizuje odborář.
Platové tarify se skutečně nenarovnaly, lidé na přepážkách mají práci nejnáročnější a nikdo nedojednal, aby byli oceněni.
Olga Richterová
Richerová vysvětluje, že Jurečka považoval za klíčové získat peníze na odměny: „Ty zajistil a odměny byly značné. V průměru pracovníci úřadů práce získali 15 tisíc korun. Budeme v tom pokračovat, protože jsme si vědomi obrovského pracovního zatížení těchto pracovníků a pracovnic.“
Na úřadech práce je situace dlouhodobě neutěšená, uznává Richterová:
„Dlouhodobě chápu, že na přepážkách není práce úřadů práce dobrá ani pro pracovníky, ani pro klienty. Proto jako Piráti zdůrazňujeme digitalitaci státní správy, protože ta práce je frustrující i proto, že práce není digitalizovaná a systémy nejsou propojené. Ta práce by nemusela být tak marná, kdyby byla zdigitalizovaná.“
Čtěte také
„Od svého zvolení se tomuto klíčovému úřadu věnuji. Problém je s jeho organizační strukturou, platové tarify se skutečně nenarovnaly, lidé na přepážkách mají práci nejnáročnější a nikdo nedojednal, aby byli oceněni.“
„Jako vláda chceme napravovat spoustu neřešených věcí z minulosti, současně s akutní uprchlickou krizí. Jsme ale bohužel v situaci, kdy opozice ve sněmovně obstruuje projednávání nezbytných zákonů. Takže čas, který by ministři měli třeba na jednání s odbory, musí prosedět ve sněmovním sále a prosadit nezbytné věci,“ konstatuje Olga Richterová (Piráti).
Spěcháme, protože chceme zvýšení platů schválit ještě na letošní rok. Chceme také jednat o platech na rok příští.
Pavel Bednář
Bednář odmítá, že by opozice dělala takové obstrukce, aby jimi vláda byla plně zaneprázdněna:
Čtěte také
„Najít termín pro jednání s námi není tak složité. Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů jsem s ministrem mluvil a přislíbil tento týden jednání.“
„Spěcháme, protože chceme zvýšení platů schválit ještě na letošní rok. Chceme také jednat o platech na rok příští, aby to neskončilo jako za minulých vlád, kdy jednání kvůli přípravě státního rozpočtu skončila v září. Pojme si během prázdnin na rovinu říci, jaké platy zaměstnanci úřadů práce budou mít,“ vyzývá Pavel Bednář.
Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubová.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.