Novou vládu potřebujeme co nejdřív a avizovaný postup prezidenta je na hraně ústavnosti, míní politolog Pehe

18. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman je připraven jmenovat do čela nové vlády Petra Fialu (ODS). Podle budoucího premiéra má ale z navržených ministrů výhrady k jednomu z kandidátů. Jeho jméno Fiala nesdělil a neznají ho ani koaliční partneři, tvrdí Petr Gazdík ( STAN). Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček soudí, že jde pravděpodobně o Piráta Jana Lipavského, který je nominantem na post ministra zahraničí.

Kamenem úrazu by v tomto případě mohla být Lipavského silná orientace na Evropskou unii a neochota rozvíjet vztahy se zeměmi jako je Rusko nebo Čína, myslí si komentátor Nováček.

Čtěte také

Předseda KDU-ČSL a nominant na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka si nicméně nedovede představit, že by prezident vetoval některého z kandidátů.

Takovou pravomoc mu ostatně nedává Ústava, upozorňuje: „Klíčová pravomoc je na premiérovi,“ uvažuje v pořadu Plusu Téma dne.

Fiala by ustupovat neměl

Budoucí ministerský předseda by prezidentovi ustupovat neměl, domnívá se politolog a ředitel New York University Prague Jiří Pehe. Postup hlavy státu je na hraně ústavnosti a pokud by odmítl jmenovat oficiálně navrženého kandidáta, zjevně by porušil Ústavu České republiky.

Vzhledem k vývoji koronavirové krize by bylo podle politologa vhodné rozhodnout rychle a vládu jmenovat v řádu dnů.

„Zdá se, že prezident, který je v tuto chvíli tím hlavním hráčem na politickém poli, se prostě rozhodl, že bude postupovat svým obvyklým způsobem,“ konstatuje a dodává, že na nový kabinet pak můžeme čekat klidně i týdny až měsíce.

Přebereme vládu v době, kdy to nebude dobré. A čím později to bude, tím hůř se to bude řešit.
Petr Gazdík

Strategické kroky pro řešení pandemie proto nadále zůstávají v rukou odcházející vlády, připomíná Pehe. I to je ostatně jeden z důvodů, proč budoucí vládní činitelé nechtějí navrhovat žádná konkrétní řešení, tvrdí Gazdík. Situace je ale vážná a zdravím na ni mohou doplatit až desetitisíce lidí, varuje.

„Ve skladech státních hmotných rezerv nebudou antigenní testy, nemáme kapacity PCR testování a hygieny nezvládají situaci. Zcela jistě přebereme vládu v době, kdy to nebude dobré. A čím později to bude, tím hůř se to bude řešit,“ varuje Gazdík.

Kauza Michalik

Hosty byli:
Marian Jurečka, KDU-ČSL, kandidát na ministra práce a sociálních věcí
Petr Gazdík, STAN, kandidát na ministra školství
Jiří Pehe, politolog, ředitel New York University Prague
Petr Nováček, komentátor, Český rozhlas

Ještě před setkáním Petra Fialy s prezidentem Zemanem v nemocnici, připomněly Lidové noviny, které jsou ve svěřenském fondu premiéra v demisi Andreje Babiše, přesun 28 milionů korun na účet možného budoucího ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika. Policie přesun řešila a nakonec nikoho neobvinila. 

„Považuji to za bouři ve sklenici vody,“ komentuje kauzu Michalikův stranický kolega Petr Gazdík.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

autoři: Martina Mašková , marz
Spustit audio

Související