Odstupující vláda by se měla zachovat odvážně a zavést povinné očkování, tvrdí imunolog Hořejší

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové
Čísla pozitivně testovaných, hospitalizovaných i zemřelých na covid-19 dále rostou. Vláda v demisi ale zatím nerozhodla, jak by mělo vypadat zpřísnění protikoronavirových opatření. Je čas přistoupit k povinné vakcinaci? Imunolog Václav Hořejší je jednoznačně pro povinné očkování, ale další imunolog Karel Drbal ji však ostře odmítá.
„Institut povinného očkování není nic nového, je to docela běžné a v závažných situacích je to zcela na místě,“ uvádí v Pro a proti imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
Máme velký počet nadúmrtí, což nesvědčí o infekci, ale o kvalitě zdravotní péče.
Karel Drbal
Imunolog Karel Drbal z Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy věří, že je nebezpečnost infekce malá a není tudíž nutné podnikat mimořádná opatření. „U respiračních infekcí chrání především jednotlivce proti těžkým průběhům, ale ani to není stoprocentní.“
„Dnes víme, že je mnohem důležitější dělit populaci na imunní a neimunní. Ukazují to i průběhy posledních vln. I očkovaní mohou být hospitalizováni a mohou zemřít, takže očkování situaci neřeší,“ dodává Drbal.
Kdybychom neočkovali, tak máme zdravotnictví zhroucené už dávno.
Václav Hořejší
Hořejší ale upozorňuje, že jsme na 50 % situace, ve které Česko bylo na jaře. „Tehdy jsme byli na pokraji kolapsu zdravotnictví a očkování hlavně slouží k tomu, aby k němu nedošlo. Chrání asi z 80 % proti těžkému průběhu a kdybychom neočkovali, tak už dávno máme zdravotnictví zhroucené.“
Přeplnění nemocnic?
Vakcinace funguje, souhlasí Drbal. „Proto jsme také v jiné situaci než před rokem. Máme velkou část populace očkovanou a velká část onemocnění prodělala. Součet obou částí je tak vysoký, že brání přeplnění zdravotnického systému. Máme ale velký počet nadúmrtí proti jiným státům, což nesvědčí o infekci, ale o kvalitě zdravotní péče.“
Čtěte také
„To, že kolega Drbal tvrdí, že máme vysokou proočkovanost a promořenost, takže jsme za vodou, je v naprostém kontrastu s tím, co teď pozorujeme,“ tvrdí Hořejší.
„A je jisté, že ode dneška za dva až tři týdny, a tomu nezabráníme ani kompletním lockdownem, budeme mít přibližně dvojnásobek hospitalizací, těžkých průběhů a budeme na pokraji zhroucení zdravotnictví.“
Sám Hořejší prý byl mezi těmi, kteří věřili, že jsme dostatečně očkováni a promořeni. „Předvídal jsem, že žádná další vlna nebude. Nebyl jsem v tom sám a musím se tady veřejně omluvit, že jsem byl přehnaně optimistický. Ale nadúmrtí jsou proto, že vinou špatného managementu epidemie jsme snad nejpromořenější národ na světě.“
Čtěte také
„Jsem pro radikální řešení, zavedení povinného očkování. Neochota k takovému kroku je nepochopitelná, protože odstupující vláda si nemusí dělat starosti s tím, že se naštve asi 10 % lidí. Vláda by se měla zachovat odvážně a udělat něco, co by opravdu pomohlo. Nemá cenu dělat polovičatá řešení, to mi pak připadá jako v Kocourkově,“ shrnuje Václav Hořejší.
Povinná vakcinace by ale musela být právně řešena mimořádným opatřením. „Ale infekce nezná hranic. Není soulad na očkovacím kalendáři, na tom, kdo je považován za imunního, není v souladu co a jak má být povinné. Takže v tom je hlavní problém. A není to jen problém České republiky,“ konstatuje Karel Drbal.
Celé Pro a proti najdete v audiozáznamu, ptala se Karolína Koubová.
Související
-
Bohuslav Svoboda: Povinné očkování jen zvýší pasivní rezistenci. Dobrovolně to má úplně jiný efekt
Pomohlo by, kdyby v době sílící epidemie platilo povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky a lidi v sociálních službách? Přou se Bohuslav Svoboda a Milan Kubek.
-
Neočkovaní jsou černí pasažéři, nechtějí nést rizika. Spravedlivé je povinné očkování, tvrdí filozof
Zájem v Česku o očkování proti covidu-19 slábne. Měl by stát očkování přikázat? Anebo postihovat neočkované? Přemýšlí nad tím etik Jan Payne a filozof David Černý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.