Novinář Kundra o ruských operacích v Evropě: Vidíme jen špičku ledovce, jen to, kde se stala chyba
Agenti ruských tajných služeb provedli v posledních letech řadu útoků v různých evropských zemích. „Od Vrbětic, které byly v roce 2014 – tak co rok, to nějaká násilná, spektakulární akce na Západě,“ uvádí novinář Ondřej Kundra, autor knihy Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici. Na Plusu ji vysíláme v premiéře jako Radioknihu od pátečních 23:33.
Už v roce 2006 přitom došlo k otravě bývalého důstojníka tajných služeb FSB a KGB Alexandra Litviněnka, který před soudním stíháním utekl z Ruska a získal politický azyl ve Velké Británii.
Čtěte také
„Vyzkoušeli si, že taková operace může být úspěšná. Zemřel ve velmi krutých bolestech na otravu poloniem, rozkládaly se mu vnitřnosti. Ale tyto akce nezačaly Litviněnkem, máme zdokumentované případy i před rokem 1989,“ připomíná.
Kundra v roce 2016 vydal knihu Putinovi agenti, v níž upozornil na to, že metody studené války, jako je špionáž a krádeže informací, nikdy nevymizely. Od té doby ale začalo přibývat násilných ataků a vražd Putinových kritiků a stejně tak i odhalených případů, což je dáno větším zájmem novinářů, politiků a tajných služeb.
„Stále vidíme jen špičku ledovce. Případy, kde se na ruské straně stala nějaká chyba. Ty, které se povedly, nemusíme vidět a může jich být více,“ podotýká novinář týdeníku Respekt.
Nejhorší zrada
Za útoky v zahraničí stojí nejen vojenská rozvědka GRU, ale některé operace provádí také ruská kontrarozvědka FSB, a to i mimo území Ruské federace, což by mělo být mimo její působnost.
Čtěte také
Hlavou celého systému, v němž dochází k řešení politických střetů násilným způsobem, je podle Kundry ruský prezident Vladimir Putin.
„Systém fungování tajných služeb je nastaven tak, že je jedna menší specializovaná tajná služba, která má na starost ochranu prezidenta. A dochází ke křížové kontrole operací jiných služeb. Jde o to, aby žádná tajná služba nemohla připravovat akci zaměřenou proti prezidentovi, nebo aby nemohla zhoršit jeho renomé v zahraničí,“ vysvětluje s tím, že o všech citlivých případech podle něj musí být Putin informován.
Sovětský svaz měl specializovaný program na vývoj jedů. V budoucnu by mohly být nasazeny i ve větším množství.
Ondřej Kundra
Násilné operace jsou většinou namířené vůči Putinovým kritikům, ale i zrádcům: „Opakovaně řekl, že zrada, navíc zrada uvnitř tajných služeb, je jedním z největších zločinů,“ říká s odkazem na pokus otrávit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala.
Čtěte také
Rusové k eliminaci oponentů využívají i některé sofistikované prostředky, jako jsou nervově paralytické látky, které je navíc obtížné vystopovat.
„Sovětský svaz měl specializovaný program na vývoj podobných jedů. Jeden z důvodů je jejich zdokonalování a modernizace, v budoucnu by mohly být nasazeny i ve větším množství,“ soudí Kundra.
Jak získávají novináře informace o akcích tajných služeb? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
My přátelé Ruska na Západě doufáme, že se Rusko otevře a bude se chovat rozumně, věří profesor Lukeš
Podle historika Igora Lukeše na sebe dnes Rusko upozorňuje hlavně aktivitami svých agentů. Doufá ale, že se nakonec přikloní k Západu jako v dobách cara Petra Velikého.
-
Schůzka Biden-Putin: Laťka byla nízko, ale oba si odvezli to, co potřebovali, říká americký analytik
Podcast Vinohradská 12 s Alexem Klimentem, analytikem Eurasia Group a editorem newsletteru Signal o globální politice, o summitu v Ženevě.
-
Pandemie, vztah k Rusku nebo vlna populismu. Jaké globální dění ovlivňuje podzimní české volby?
Lenka Kabrhelová mluví se zahraničněpolitickým analytikem Českého rozhlasu Filipem Neradem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.