Pod vlivem kultu: Davidiáni a jejich smrtelný Armagedon
51 dní obléhali agenti amerického Úřadu pro záležitosti alkoholu, tabáku a střelných zbraní a FBI ranč Apokalypsa nedaleko texaského Waco. Na blížící se konec světa tu čekala náboženská komunita v čela s Davidem Koreshem. Při závěrečné přestřelce 19. dubna 1993 zemřelo 74 lidí, včetně 21 dětí. (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v dubnu 2024.)
Odnož Davidiánů – Branch Davidians věřila, že bitva o Armagedon – finální bitva mezi dobrem a zlem – přijde brzy. Koreshovi, který měl být mesiášem, bylo 33 let. Stejně jako Ježíšovi, když zemřel. A blížily se Velikonoce. Když je ozbrojené složky obklíčily, jejich přesvědčení to jen potvrdilo. A „silám zla“ se nehodlali vzdát.
Čtěte také
Koresh byl v pořadí čtvrtým vůdcem skupiny ve Waco, která vznikla odtržením se od Adventistů sedmého dne. Na vůdce se vypracoval z řadového člena. Své původní jméno Vernon Howell si změnil na David Koresh, jméno se silným biblickým významem.
A Bibli znal důkladně, vysvětluje religionista Zdeněk Vojtíšek. „Vykládal ji takovým fundamentalistickým způsobem, který předpokládá, že všechno souvisí se vším. A takovouto neuvěřitelnou kombinací těch biblických textů, které znal zpaměti, si prostě získal to fundamentalistické křesťanské publikum. Protože toto je přesně způsob, jakým fundamentalisté Bibli vykládají. A on v tom byl strašně dobrý.“
Čtěte také
Zároveň měl nesporné charisma a působil moderně, potvrzuje Vojtíšek.
„Davidiáni získávali členy především z řad adventistů. Jejich misie mimo adventismus nebyla tak silná... A pro nespokojené adventisty je možné si představit, že Vernon Howell byl určité zjevení: Byl moderní, s moderním vztahem k hudbě a byl živý, velmi inteligentní a jeho školní problémy byly pravděpodobně způsobeny jakousi dys-poruchou. Byl to opravdu přitažlivý člověk a je možné si představit, že třeba nespokojení mladí adventisté za ním šli, když hrál někde na kalifornské pláži náboženské písně v moderním duchu.“
Jako většina podobných společenství však budili Davidiáni svou radikalitou v okolí obavy. A nejen radikalitou. Třeba tím, že členové omezovali kontakty s rodinou.
Existovalo podezření – později potvrzené, že má Koresh sex s nezletilými členkami, a obavy, že na ranči shromažďuje nelegální zbraně. To všechno dovedlo na ranč počátkem roku 1993 agenty amerického úřadu pro záležitosti alkoholu, tabáku a střelných zbraní a FBI.
Mohlo to dopadnout jinak? To se dozvíte ve druhém díle cyklu Pod vlivem kultu. (Repríza.)
Související
-
Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty
Někdejší Církvi sjednocení hrozí v Japonsku rozpuštění. Vláda nařídila její vyšetřování po vraždě bývalého premiéra Abeho. Církev přitom nemá atentát přímo na svědomí.
-
Islamistická sekta Boko Haram vraždí v Nigérii křesťany
Islamistická sekta Boko Haram má za posledních pět let na svědomí tisíce křesťanů v Nigérii. Kromě vraždění provádí i únosy žen a dívek a nutí je konvertovat k islá...
-
Židovská sekta Lev Tahor, rádio s modlitbami za...
Kontroverzní židovská sekta Lev Tahor budí pozornost všude, kam přijde – podrobnosti se dozvíte v nedělních Dotecích víry. Informujeme také o česko-slovenském nekom...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.