Rok s covidem v Česku. Co všechno se změnilo a jak se s tím umíme vypořádat? Odpoví Speciály Plusu

Testů pro povinné testování ve firmách bude dost a budou kvalitní, slibuje ministr Havlíček

Český průmysl pandemie na začátku jen přibrzdila, sektor služeb a turismus zasáhla naplno a svírá ho i dnes. Vítězem krize jsou naopak e-shopy. Velké podniky mají začít dobrovolně a brzy i povinně testovat své zaměstnance na nákazu koronavirem. „Je to jedno z řešení, jak se z této situace dostat. Chceme mít do pátku testy pro firmy nad 250 zaměstnanců, to je 1,3 milionu lidí. Teď do toho pouštíme zásoby testů, které si vytvořil stát,“ říká vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Poslanec Mikuláš Ferjenčík ve Speciálu Plusu přiznává, že jde o rozumný kompromis, jak přibrzdit pandemii a neohrozit české firmy. 

Čtěte také

„Testování povede k přirozenému uzavírání provozů, kde se nákaza nejvíc šíří. A nebude to mít drastický dopad na provozy, které se celou dobu chovaly zodpovědně,“ říká s tím, že je třeba dohlédnout na kvalitu testů tak, aby byly schopné spolehlivě detekovat nakažené.

Podle Havlíčka, který je ministrem obchodu a průmyslu a také dopravy, budou testy kvalitní a do pátku jich bude dost na to, aby firmy mohly v první fázi začít své zaměstnance testovat. V prvních dnech uvolní zásoby testů stát, později budou dostupné další nakoupené testy.

„Všechny testy, které budeme hradit, musí projít certifikací,“ zdůrazňuje.

Jak se krize podepíše na cestovním ruchu? Jak dlouho bude podnikatelům ve službách trvat, než se z chybějící sezóny vzpamatují? Dělá vláda dost pro to, aby se z průmyslových podniků nešířila nákaza dál? Poslechněte si Speciál Karolíny Koubové.

autoři: Karolína Koubová , kac

Související