David Hertl
Vede programové řady Archiv Plus a Portréty.
Davidu Hertlovi nikdo náročnou cestu k dnešnímu postu publicisty neklestil. Začínal jako okresní novinář v lounském týdeníku Svobodný hlas a později sedm dnů v týdnu pracoval jako externí redaktor pro zpravodajství ČRo v Ústí nad Labem.
Snažil se svou práci dělat co nejlépe, ale s přibývajícími lety ho trápilo, že zpravodajství, „umění dvaceti vteřin“ – na rozdíl od publicistiky – nikdy nepostihne všechny aspekty problémů, s nimiž se setkával. „V roce 1998 jsem s neskutečnou drzostí napsal mail Pavlu Pecháčkovi do Svobodné Evropy a nabídl své služby. Pozval mne do Prahy, kam jsem kvůli dopravní zácpě přijel o půl hodiny později, navíc v tričku a kraťasech… Myslím, že na mne musel být strašný pohled, když jsem k němu do kanceláře v Dykově ulici vcházel – ale nevyhodil mne a nabídl spolupráci na pořadu Hlasy a ohlasy. Pracoval jsem pak pro ně externě několik let.“
Mezitím spolupracoval s ústeckým rozhlasem. „Byl jsem u všeho důležitého – místní politika, kultura, ekonomika, sport… Čtyřicet metrů nad zemí, když klempíři objevili v báni žatecké radnice historické písemnosti – i pod zemí, když se po létech podařilo zpřístupnit podzemí v Jirkově.“ V roce 2006 mu byla po třinácti letech externí spolupráce s ústeckým studiem nabídnuta pracovní smlouva a v roce 2008 začala i jeho spolupráce s ČRo 6, kde oslovil Jana Sedmidubského. „To už jsem pravidelně poslouchal pořad Portréty, který se mi líbil a říkal jsem si – tohle kdybych mohl někdy dělat! To jsem netušil, že za pět let budu s Janem Sedmidubským sedět v kanceláři a o pořadu Portréty se budeme bavit v podstatě každý den!“
Od ledna 2013 je členem Tvůrčí skupiny Dokument a publicistika Českého rozhlasu a podílí se na přípravě pořadů Portréty, Archiv Plus, Téma Plus a Příběhy 20. století. „Snažím se nabídnout posluchači pocit, že nemám patent na pravdu; chci, aby lidé nad věcmi přemýšleli se mnou. Byl bych rád, kdyby se posluchači o věcech a událostech dozvídali víc, než jen že se staly. Snažím se oslovit ty, kteří jsou schopni přemýšlení, reflexe a sebereflexe. Tato část veřejnosti má právo, aby nebyla ubíjena jen posledními novinkami hitparád v kombinaci s reklamami na šampony a jogurty.“
Všechny články
-
Slavní milenci. Příběhy vášně, která planula, spalovala a přinesla skandály i potíže se zákony
Víme všechno o pádu dramatika Oscara Wilda? Byla láska královny Viktorie a prince Alberta dokonalá? Proč se Frida Kahlo zamilovala do muže, o němž se říkalo, že je „slon“?
-
Hlas katolického kněze ze Svobodné Evropy patřil otci Křišťanovi, vlastním jménem Alexander Heidler
Mezi stovkami hlasů, které se desetiletí snažily promlouvat bubláním rušiček k posluchačům Rádia Svobodná Evropa, byl i hlas katolického kněze.
-
Únor 1948: Musel se stát, nebo stačilo jen jinak nastavit výhybky?
Před 77 lety 25. února 1948 ovládla Československo komunistická strana. Stala se hegemonem politické scény na více než 40 let. Komunisté formálně získali vládu nad zemí.
-
Praha zažila za války jediný velký nálet, důsledky byly ohromující
Nálet na Prahu v únoru 1945 a jmenování nové Gottwaldovy vlády také v únoru, ale 1948. Poslechněte si reprízy dvou pořadů, ale jen do 12. března 2025.
-
Vlastimil Kybal aneb Zapomenutá osobnost našeho exilu
Historik a diplomat Vlastimil Kybal se pro nás stal zapomenutou osobností českého poúnorového exilu. Připomeňte si ho s námi.
-
Nacistické bestie. Příběh čtyř krutých dozorkyň z koncentračních táborů
Kde se v lidech rodí nelidská krutost? Jak se z obyčejných žen stanou bezcitné bestie? Litovaly někdy svých činů „čubka z Buchenwaldu“ nebo „osvětimská bestie“?
-
Hlásí se Polní pošta. Poslechněte si unikátní vysílání pro československé vojáky
Připomínáme si dnes už zapomenutou kapitolu rozhlasového vysílání. Před rokem 1989 se Československý rozhlas totiž pravidelně věnoval vojákům.
-
Jan Klepetář – prvorepublikový novinář odsouzený za vraždu
Od února do června 1928 plnily stránky novin a časopisů senzační zprávy o velkém soudním procesu. Bylo to cosi mimořádného. Před soudem stáli novináři obžalovaní z vraždy.
-
„Je to humbuk!“ Československý rozhlas v roce 1955 vysílal o zlevňování i o pomoci zemědělcům
Zlevňování zboží, nedostatek pracovníků v zemědělství nebo strach z Německa – o tom všem vysílal rozhlas před sedmdesáti roky, v zimě na začátku roku 1955.
-
Korzárky a bukanýři. Vydejte se s legendárními piráty do neprozkoumaných vod
Víte, kdo byl předlohou filmového piráta Jacka Sparrowa? Po kom se jmenuje nejslavnější značka rumu? A že pod vlajkou s lebkou a zkříženými kostmi pluly v Karibiku i ženy?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »