Nikdo nezačne pít jen tak. Vždy jsou za tím věci, které nevidíme, říká autorka Zápisníku alkoholičky
Vše začalo webovým blogem, ze kterého se později stala stejnojmenná kniha s pokračováním. Nyní směřuje film Zápisník alkoholičky s Terezou Rambou v hlavní roli do kin. Hostem Osobnosti Plus je autorka a zakladatelka centra Alko pro léčbu závislostí Michaela Duffková.
„Na film je navázána kampaň, která upozorňuje na problematiku ženského alkoholismu. Má název Ženy s odvahou a cílí na ženy, aby se nebály vyhledat pomoc,“ doplňuje spisovatelka. Kampaň staví i na příběhu dalších žen, které si prošly léčbou závislosti. „Doufáme, že se nám podaří osvětu dělat a stigma bořit.“
Čtěte také
„Každý lidský příběh je jiný, ale pro všechny platí, že nikdo nezačne pít jen tak nebo proto, že má superšťastný život. Vždy jsou za tím nějaké skryté věci, které nevidíme,“ zdůrazňuje Duffková.
Odhadnout, kolik českých žen rizikově pije, je podle ní velmi těžké. „Protože jde o skryté pití, mnohdy se to nedostane ani ven z těch rodin do doby, než sama žena vyhledá pomoc odborníka. Ale čísla jsou opravdu vysoká,“ upozorňuje.
„V minulosti platilo, že jedna alkoholička připadala na deset alkoholiků, teď už jsou to čtyři ženy na deset. A to se ještě držíme při zemi.“
Matky na rodičovské i seniorky
Rozhodně přitom neplatí, že by alkoholu propadali především lidé z nižších sociálních skupin. „To vidíme u nás v Alkosu dnes a denně, že alkoholismus jde napříč profesemi, generacemi. Mnohdy jde právě o ženy na rodičovské dovolené, ale i v seniorské části života,“ popisuje Duffková.
Čtěte také
Rané mateřství je rizikovým obdobím z mnoha důvodů. „Je to kombinace hormonů, oslabení psychické stránky, protože mateřství je velmi náročné. Také hraje často roli očekávání, že mateřství bude nejšťastnější období v životě ženy, ale ono to tak mnohdy není. Je to extrémně náročná práce 24 hodin a 7 dní v týdnu. A když dětí máte víc, o to je to náročnější.“
Mnohdy jsou také tyto ženy izolovány, stahují se ze své sociální bubliny, což často hraje roli. Takže aspektů, které vedou k alkoholismu, je mnoho.
„Alkohol může být na první pohled dobrým pomocníkem, ale velmi rychle se stane oním příslovečným zlým pánem,“ konstatuje dnes už abstinující Michaela Duffková.
Jak vznikala filmová podoba Zápisníku alkoholičky? A proč je v české společnosti alkohol tak výrazně tolerován? Poslechněte si celou Osobnost Plus!
Související
-
Viktor Tauš: Závislost nemá logiku. Izoluje vás od vnímání jakéhokoliv kontextu, čas se zastaví
Režisér a scenárista Viktor Tauš byl dvakrát závislý na heroinu, podruhé poté, co o své závislosti natočil v roce 1999 film Kanárek.
-
Závislost je jenom jedna, i když důvod má každý jiný, říká adiktoložka Fišerová
Nejvíce rizikové pro závislost třeba na alkoholu nebo cigaretách je podle Fišerové závěr roku. Je zima, dny jsou krátké. Přidává se k tomu bilancování i stres z Vánoc.
-
Závislost není dědičná nemoc, ale reakce na trauma. Závislé netrestejme, žádá psychoterapeut Maté
Nepovyšujme se nad lidi závislé na nejrůznějších drogách, snažme se spíš pochopit, jak jejich problémy vznikly, říká Gábor Maté, kanadský lékař a psychoterapeut.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.