Trump udělal strategickou chybu století. Dal Rusku do rukou trumfy, i když bylo slabé, míní filozof Němec

10. březen 2025

V úterý by se měla v Rijádu sejít americká delegace s ukrajinskou. Ruský prezident Vladimir Putin zároveň oznámil, že je připravený jednat o dočasném příměří na Ukrajině, a navrhuje, aby na něj dohlíželi vojáci neutrálních zemí, jako je Čína. „Kdybych chtěl být jízlivý, tak řeknu, že v očích Ruska už tam neutrální vojáky mají třeba ze Severní Koreje. Takže ti čínští by se k nim mohli jenom přidat,“ glosuje filozof Václav Němec.

„Veškeré signály, které zatím vysílá ruská strana, ukazují, že podmínky jakékoliv dohody si chtějí diktovat oni,“ poukazuje Němec. „Představa o míru, se kterou vystupuje Vladimir Putin, je tedy spíše představou o kapitulaci Ukrajiny – a pokud možno bezpodmínečné.“

Čtěte také

Podle Putinových představ je dobývaná země jen pouhou entitou bez práva na existenci, která Rusku dávno náleží. Z toho vyplývá i sporná platnost případné dohody, protože od země, která disponuje genocidními plány na porušťování Ukrajinců, nelze očekávat respekt ke kompromisu, zdůrazňuje filozof.

A za problematický považuje i přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa k nadcházejícímu vyjednávání.

„Prezidentem Spojených států stal člověk s podobným hodnotovým nastavením, jaké mají vládci nedemokratických zemí. Je to asi člověk bez empatie k obětem, člověk neschopný úplně rozlišovat, kdo je viníkem a kdo je obětí,“ domnívá se Němec.

„To ukazuje na ztrátu soudnosti a velkou hodnotovou dezorientaci, která USA posouvá do blízkosti pozice agresora,“ dodává.

Čtěte také

Tím se podle něj zároveň oslabuje vyjednávací schopnost Spojených států, protože vznikají nedorozumění, jež jsou jen obtížně diplomaticky řešitelná. Příkladem může být schůzka Volodymyra Zelenského s Donaldem Trumpem v Bílém domě.

„Hodně se spekuluje o tom, jestli krach jednání v Oválné pracovně vzešel až ze situace, anebo jestli to byla předem připravená strategie,“ říká Němec a pokračuje:

„Donald Trump má některé rysy narcistní osobnosti, takže diktátoři, kteří chtějí dosáhnout svého, mu lichotí a podlézají. A to hrdý prezident země, která se už tři roky statečně brání proti obrovské přesile, nebyl ochoten udělat.“

Logika kupeckých počtu

Kromě mezinárodního postavení Trump a jeho administrativa oslabují i národní bezpečnost a stabilitu Spojených států, usuzuje filozof. Vlna Trumpovým dekretů vydaných po nástupu do funkce se totiž týkala i fungování základních institucí jako FBI nebo armáda.

Čtěte také

Mnozí prezidentova rozhodnutí považují za promyšlenou strategii byznysmena. Podle Václava Němce se ale takový přístup může z dlouhodobého hlediska vymstít.

„Když přistupujete k politice logikou kupeckých počtů, tak se můžete velmi snadno přepočítat. Mluví se o jeho transakční politice. To považuji za eufemismus pro poměrně brutální vydírání spojenců a podbízení se agresorovi,“ konstatuje Němec.

Strategie podle něj není ani funkční, protože místo výsledků přináší chaos a odvrat spojenců v globalizovaném světě nepostradatelných.

Trumpova chyba století

Z dlouhodobého hlediska ale není podle Němce udržitelná ani situace Ruska.

„Putin vsadil na naprosto primitivní územní expanzi za obrovskou cenu, za obrovské náklady, za obrovskou cenu lidských životů,“ vyjmenovává. „Je to logika totalitních režimů, že když občanům nemají reálně co nabídnout, tak jim prodávají šidítko, falešný a iluzorní pocit, že jsme velmoc.“

Ve svém důsledku považuje za důkaz ruské slabosti i válku na Ukrajině, která se z plánovaných tří dnů protáhla na více než tři roky.

Čtěte také

„Nesmyslně brutální válka na Ukrajině je projevem agonie impéria. Pokud jde o konvenční zbraně, ukazuje Rusko svoji slabost paradoxně i ve vojenské oblasti,“ domnívá se Němec a uznává:

„Co je třeba jim přiznat, jsou jaderné zbraně, kterými drží svět v šachu. A hybridní informační válka, kvůli které se Rusku daří ovlivňovat i dění v západních zemích.“

Svůj díl viny na současném stavu podle něj nese i Evropa, potažmo celý Západ svou liknavostí, nedostatečnou prevencí, kterou alespoň částečně nyní začíná dohánět podporou zbrojení, a časovou prodlevou v poskytnutí pomoci napadené Ukrajině.

„Západ promarnil obrovskou historickou příležitost k tomu, aby došlo k oslabení režimu, který v Rusku je,“ uzavírá Němec.

„Strategickou chybou století je to, co teď dělá Trump. Rusko v posledních týdnech nebylo příliš úspěšné na frontě a Trump mu dává do rukou obrovské trumfy a posiluje jeho pozici. A to ve chvíli, kdy bylo poměrně slabé.“

Má dnes Rusko nějakou vůdčí ideu? Jak Evropa přispěla k posílení Putina? A je Trump demokrat? Dozvíte se v záznamu celého rozhovoru. Ptá se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , esta

Související