Nevím, jestli bude konec covidu, rozhodně ale není konec všech nastartovaných krizí, míní prezident asociace restauratérů

20. leden 2022

Roky pandemie poznamenaly i českou gastronomii. Podle prezidenta Asociace restauratérů APRON Sylvia Spohra to pro některé může být ozdravné, pro jiné ničící. „To, že je to očistný proces, o tom není diskusí. A ani to, že to je něco opravdu zničujícího. Strašně moc záleží, jakou klientelu jste měli.“ 

„Můžete si říkat, že nějakou klientelu, chcete, ale taky se to může zvrtnout,“ pokračuje Spohr.

Nevím, jestli bude konec covidu, ale rozhodně není konec všech krizí, které nastartoval.
Sylvio Spohr

„Vím, o čem mluvím, protože v jedné fázi kavárny Louvre začali mimopražští návštěvníci a turisté ze zahraničí vytlačovat dennodenní zákazníky. Protože turista je rád, když stojí ve frontě. Říká si, že to je přece ono a kde jinde bych měl stát, když kolem jsou hospody prázdné, ale tady stojí fronta,“ přibližuje majitel věhlasné kavárny. Zatímco domácí zákazník, který jen vyběhne z práce na oběd, ten už čekat nechce a jde jinam.

Zákazníci se vrací

„Dnes jsme ale znovu tam, kde jsme byli – drtivá většina mých zákazníků jsou ti staří, kteří se vrátili. Někteří i po mnoha letech, což si hrozně moc užívám a uvidím, co bude do budoucna. To je ten můj šťastný příběh,“ přiznává.

Čtěte také

Je mnoho podobných restauratérů, kteří podle Spohra dělají „dobrou práci“, ale restauraci, bar, kavárnu mají někde za rohem, kde se závod mezi zákazníky dostal do slepé uličky.

„Je mnoho restaurací, které fungovaly jen pro turisty, a dnes nedokážou postavit klientelu znova, od nuly. Už to nejde. Takže hodně záleží na lokalitě, na minulosti a samozřejmě i chuti se s tím porvat. Taky to mnoho lidí už semlelo – zdravotně, psychicky. Často jsou to hrozné příběhy.“

„Teď se teprve bude rozhodovat. Nevím, jestli bude konec covidu, ale rozhodně není konec všech krizí, které covid nastartoval. A které rozhodně jen tak nezmizí,“ uzavírá.

Sylvio Spohr o sobě říká, že lásku ke kavárnám má v krvi, a že kavárenský svět je i jeho světem. V roce 1992 otevřel na pražské Národní třídě Louvre, kavárnu, která zde původně prosperovala od roku 1902, a to až do komunistického převratu. Se svými 800 místy byla i největší kavárnou Rakouska-Uherska. Poslechněte si celé Hovory Vlastimila Ježka v audiozáznamu.

autoři: Vlastimil Ježek , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.