Nesrovnával jsem Gotta s Ježíšem. Jen jsem použil poetický příměr z bible, vysvětluje kněz Czendlik

18. říjen 2019

Zbigniew Czendlik je původem Polák, jako římskokatolický kněz ale působí v Česku. U příležitosti zádušní mše za Karla Gotta složil mediálně známý duchovní pro zesnulého zpěváka modlitbu.

Podle kritiků srovnával Czendlik během mše Karla Gotta s Ježíšem, když řekl, že lidem po jeho odchodu nastala tma po celé zemi, podobně jako tomu bylo v případě Ježíše Krista. Proto také okamžitě čelil nařčení: pokud se kněz rovnou nerouhal, pak se dopustil alespoň populismu a kýče, mínila část veřejnosti.

Čtěte také

„Rozhodně jsem neměl v úmyslu srovnávat Karla Gotta s Ježíšem,“ popírá kněz a vysvětluje: „Během obřadu se však četlo evangelium, text z Nového zákona, který i sám často čtu na pohřbech. Popisuje Ježíšovu smrt a je to poeticky vyjádřený smutek, určitá bolest. A musím říct, že když se český národ, potažmo celý svět, dozvěděl o smrti Karla Gotta, tak nastala trošku tma. Použil jsem tedy poetický příměr.“

Být dobrý jako chleba

Czendlik také vysvětluje metaforu, kterou v minulosti použil. S frází o víře, kterou je nutné proto, aby uspěla, zabalit do krabičky od marlborek, vzniká otázka, jestli se mezi celebritami oblíbený duchovní nepokouší o náboženský marketing.

„Marketing je o manipulaci. Nechci nikým manipulovat. Myslím, že největší dar, který od Boha máme, je svoboda. Jednou jsem o svém přirovnání mluvil s kardinálem a on reagoval na moje slova tím, že jsou věci, které se v obalu neprodávají. Například chleba. Pokud tedy my, řekněme boží střední management, budeme dobří jak ten chleba, tak nepotřebujeme žádný obal,“ uzavírá téma.

Poslechněte si celý páteční rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Zbygniew Czendlik ještě mimo jiné vysvětlí, proč nemá politické názory a proč politiky hodnotí spíše z lidské stránky.

autoři: Barbora Tachecí , kte
Spustit audio

Související