Česky jsem se naučil kvůli Martě Kubišové, vzpomíná spisovatel Szczygieł

26. březen 2020

Polský spisovatel a novinář Mariusz Szczygieł nazývá sám sebe krypto-Čechem a za své reportáže z Česka získal řadu ocenění i nominací. Jeho bestseller Gottland byl přeložený do dvaceti jazyků. (repríza)

Autor, který umí velmi dobře česky, se prý náš jazyk naučil kvůli zpěvačce Martě Kubišové, se kterou chtěl dělat rozhovor.

Čtěte také

„O paní Kubišové jsem se dozvěděl od Heleny Vondráčkové, která, jak všichni v Polsku víme, je polská zpěvačka,“ poznamenává spisovatel s úsměvem a vysvětluje, že se snažil o osobnosti Kubišové mezi svými polskými kolegy novináři zjistit více.

„V archivech rozhlasu o ní nic nebylo. Řekl jsem si, že příběh Marty Kubišové, který mě dojal, musím popsat. Zjistil jsem, že mluví špatně anglicky, já anglicky nemluvím vůbec, tak jsem si řekl: já se kvůli ní naučím česky. A za rok už jsem mluvil,“ popisuje.

Moje česká idolka

Novinář, který jednou týdně publikuje v polské Gazetě Wyborcze a každý den vkládá text na svůj instagramový účet, raději než o politice jako takové čte i píše o konkrétních lidech.

Četl jsem zajímavou reportáž Ivany Svobodové v Respektu o ženě, která zažalovala premiéra Babiše za to, že tvrdil, že byli demonstranti protestující proti jeho vládě placení. Tato paní Jana Filipová je nyní moje česká idolka,“ říká host Osobnosti Plus a dodává:

Čtěte také

V dnešním Polsku, stejně jako v dnešním Česku, se žije pod špatnou vládou. Oba národy, obě tyto společnosti mě zklamaly.“

Život bez Boha

Szczygieł se dotýká také tématu křesťanství a věřícího Polska oproti českému ateismu

„Češi mně nesmírně pomohli, ani o tom nevědí. Když jsem zjistil, že už nevěřím v Boha, tak jsem si najednou řekl, že se teď ocitnu v prázdném ledovém vesmíru. A budu v něm sám. Pokládal jsem si otázku, co mám dělat? Většina Poláků si myslí, že když nebudou věřící, tak zůstanou v prázdnotě bez morálky a bez náplně života.“ A tak vznikla jeho kniha Udělej si ráj, ve které se ptá Čechů, jak se jim žije bez Boha.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Dozvíte se mimo jiné, která česká autorka poezie Szczygieła, který jinak nemá nijak velký vztah k básním, silně oslovila. 

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.