Zdeněk Jančařík: Církev je rozdělená. Řada kněží by se ráda vrátila do doby před papežem Františkem

10. duben 2020

Katolický kněz a bývalý šéfredaktor nakladatelství Portál Zdeněk Jančařík si musel studia teologie prosadit před matkou i otcem. Dnes říká, že by si každý mladý člověk měl projít zkušeností toho, udělat něco sám za sebe a samostatně. Velikonoční svátky pak prožívá především v obklopení salesiánské komunity věřících v Brně-Žabovřeskách, kterou vede. (repríza)

„Velikonoce jsou zcela jistě silnějšími svátky než Vánoce, a tak je také prožívám. Vánoce považuji za svátky Coca-Coly, Santa Clause a je kolem nich velký ruch. O Vánocích se nejvíce prodává, znám to z nakladatelství. Je to svátek konzumu,“ dodává k významu duchovních oslav křesťanských svátků.

Zdeněk Jančařík je katolický kněz, salesián, překladatel a současně i spisovatel. Vystudoval teologii na Univerzitě Karlově v Praze, postgraduální studia ho zavedla do Říma. Deset let pracoval jako šéfredaktor nakladatelství Portál. Nyní vede salesiánskou komunitu v brněnské městské části Žabovřesky.

Církev je uvnitř rozdělená

K tématu rozdělení církve a reforem, které ji v průběhu času ovlivnily, bývalý šéfredaktor Portálu říká:

„I když to není na první pohled patrné, církev rozdělena je. Řada kněží by se třeba ráda vrátila k latině. Ráda by trvala na všem, co bylo před papežem Františkem. Vůbec by neotvírala sexuální otázky, zvlášť ne zneužívání. Držela by baštu neochvějného pravověří. To je model z druhé poloviny 19. století, kdy byla církev víceméně uzavřená, hlásala neochvějnost a neomylnost své nauky a bojovala, nikoli však už zbraněmi, se všemi nepřáteli,“ vysvětluje.

Člen církve má právo kritiky vůči kardinálovi. Už Svatý otec Jan Pavel II. hlásal, že je církev transparentní dům ze skla.
Zdeněk Jančařík

Stereotypní pohled na spor Duky a Halíka

Kněz se také dotýká veřejného sporu mezi kardinálem Dominikem Dukou a profesorem Tomášem Halíkem, který je lidmi mimo církev stereotypně chápán jako spor konzervativního a liberálního křídla římských katolíků.

Janek Ledecký: Církve považuji za politické partaje, které jsou jen obohacené iracionálním prvkem

Janek Ledecký

Janek Ledecký patřil v devadesátých letech mezi čelní hvězdy popové scény. Hudbou se živí celý život „Hned od státnic, které jsem udělal na právech, jsme odjeli se Žentourem na turné. Takže jsem nikdy nenastoupil do nějakého zaměstnání,“ říká.

„Myslím si, že je to příliš osobně vyostřené. Narazily na sebe dvě velké osobnosti. Neřekl bych, že kardinál Duka je kněz úplně starého střihu. Drží však určité pozice diplomatického arcibiskupa, který potřebuje také vyjít s vládci, kdežto Tomáš Halík je profesor a může si leccos dovolit. Také proto, že není mluvčí celé církve v Česku. Kloním se spíše k Halíkovi s tím, že je třeba více komunikovat s ateisty, mnohem více jít na ulici a být blíže lidem,“ uvádí salesián.

Poslechněte si celý sváteční rozhovor Barbory Tachecí se salesiánslým knězem Zdeňkem Jančaříkem. Hovořit bude o duchovních tradicích Velkého pátku, o bolestech dnešní církve i o tom, proč neměl ve studiích teologie a kněžství podporu své matky a dlouhou dobu ani otce. 

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související