Nepřijetí Istanbulské úmluvy je ostuda, tvrdí Válková. Považuji to za úspěch, je nebezpečná, nesouhlasí Hraba
Do druhého kola senátních voleb postupuje na Benešovsku a v okrese Praha-východ z prvního místa senátor Zdeněk Hraba (nestraník z klubu TOP 09 a ODS). Oponentkou mu bude bývalá ministryně spravedlnosti a poslankyně Helena Válková (ANO). „Hnutí ANO v ekonomické oblasti experimentuje s Českou republikou a jejími občany,“ kritizuje Hraba. „Je to úsměvné, když si uvědomím, jaké máme hospodářské výsledky a co předvádí vláda a koalice,“ oponuje pro Český rozhlas Plus Válková.
Pane senátore, vy jste napsal na sociálních sítích, že to bude jasný názorový střet mezi stabilitou a experimenty. Jak jste to myslel? Paní Válková je kandidátkou experimentu?
Hraba (nestraník): Mám pocit, že hnutí ANO občas v ekonomické oblasti experimentuje s Českou republikou a jejími občany. Myslím třeba rozpočtovou politiku, kdy podle mého názoru některé aspekty hospodaření nejsou správně nastaveny.
Čtěte také
Myslím tím deficit státního rozpočtu, který nutně reagoval na covidovou dobu. Celé rozložení systému není dlouhodobě udržitelné a je to experimentování.
Paní Válková, jak vnímáte, že jste reprezentantkou za hnutí ANO, které prý experimentuje v ekonomických otázkách?
Válková (ANO): Je to úsměvné. Když si uvědomím, jaké máme hospodářské výsledky, inflaci, zvýšení energií a co předvádí vláda a koalice. Ta přitom pana senátora podporuje. ODS a nejkonzervativnější strany v současné době spíše přispívají k tomu, že občané chudnou, jsou nespokojení a pochopitelně žádají změnu.
Absolutně odmítám, že bychom dělali experimenty v rozpočtu. Řekla bych, že tyto výsledky, se kterými se bohužel potýkají všichni občané, jsou více než výmluvné.
Nepřijatá úmluva
Senátoři v lednu neschválili takzvanou Istanbulskou úmluvu, která se týká prevence a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. K ratifikaci chyběly dva hlasy. Vy, paní Válkova, úmluvu podporujete, ale Zdeněk Hraba říká, že obětem nepomáhá a že je to nástroj na prolomení azylového práva a prosazování nebezpečné indoktrinace ve školství. Taková rizika tam nevnímáte?
Válková: Rozhodně ne. Je to dáno i tím, že se u nás špatně používá, překládá a vnímá slovo gender, což je v překladu pohlaví.
Zároveň bych zkratku Istanbulská úmluva bych nahradila přesným názvem Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. A mají se tím na mysli nejenom ženy, ale i děti a muži.
Devadesát procent obsahu této úmluvy už máme v našem právním řádu začleněný. Tuto úmluvu tedy nemusíme ratifikovat, ale je to ostuda, protože všechny země kolem nás ji přijaly. Nemají žádné problémy s přijímáním migrantů větší, než máme my.
Čtěte také
Je to ostuda, že ji senátoři neratifikovali? Nevyvoláváte zbytečné obavy?
Hraba: Myslím si, že to ostuda není. Je úspěch, že nebyla ratifikována. Když mi jako právníkovi dá klient zkontrolovat smlouvu o sto bodech, z nichž 97 bodů je v pořádku a tři jsou nebezpečné, tak doporučím smlouvu nepodepsat, protože je to nebezpečné.
V tomhle případě je to článek šedesát o prolomení azylového práva a genderově podmíněné násilí, kdy by stát měl platit náhradu škody. Jsou to i články, které se týkají financování neziskových organizací. Na základě této úmluvy by účelové a politické neziskové organizace mohly nárokovat peníze po České republice.
Tyto články jako problematické nevnímáte?
Válková: Vůbec, protože už máme i výklady z Německa. Tam vidíme, že nedošlo k prolomení ani v jednom z případů, které pan senátor jmenoval. Proto jsem o tom hovořila, nedojde k nějakému přísunu migrantek, které by pod záminkou, že je na nich pácháno násilí, k nám prchaly a my je museli financovat.
Jak by Zdeněk Hraba a Helena Válková pomohli sociálně ohroženým občanům na Benešovsku? Mají k regionu dostatečný vztah? A myslí si, že mají šanci získat podporu voličů, kteří dali svůj hlas ostatním kandidátům? Poslechněte si celý Senátní duel nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Pomoci obětem násilí stát musí, Istanbulská úmluva ale používá gumové definice, tvrdí senátor Hraba
Senát těsnou většinou odmítl ratifikovat Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Jaké výhrady k zamítnutí Istanbulské úmluvy vedly?
-
Istanbulská úmluva vytváří nevraživost mezi ženami a muži, říká Nováková z KDU-ČSL
Česká republika je jednou z posledních zemí Evropy, která neratifikovala Istanbulskou úmluvu. Tu vláda schválila a nyní poputuje do Sněmovny.
-
Istanbulskou úmluvu nepotřebujeme. Máme opatření, která její cíle naplňují, říká lidovkyně Šojdrová
Měli bychom schválit tzv. Istanbulskou úmluvu? Debatují europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.