„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy.“ Od slavného projevu Winstona Churchilla uplynulo 80 let
Přesně před 80 lety, 13. května 1940, zazněl v Británii proslov, který se zapsal do historie. Nepronesl ho nikdo jiný než britský politik Winston Churchill, který se snažil burcovat veřejnost v době hrozící německé invaze. Projev podle historiků výrazně přispěl k veřejné morálce a také faktu, že Spojené království následně stanulo na straně vítězů.
„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy. Máme před sebou utrpení toho nejhoršího druhu. Čekají nás měsíce bojů a útrap. Ptáte se, jaká je naše politika? Vést válku na moři, po zemi, i ve vzduchu, se vší silou, kterou nám jen Bůh může dát. Vést válku proti monstrózní tyranii, jaká zatím nebyla v temné historii lidských zločinů překonána. To je naše politika.“
Přesně takhle se Churchill za druhé světové války snažil Britům navrátit víru ve vítězství po tom, co se stal premiérem. V projevu také hlásal, že Británie bude bránit své území za každou cenu, že bude bojovat všude, kde to bude potřeba, a nikdy se nevzdá.
Británie potřebovala silného lídra
Churchill 13. května 1940 stanul před národem plným strachu a obav z následujícího vývoje. Země v té době za sebou měla sérii vojenských neúspěchů v Evropě, jedna z velkých potup byla evakuace vojáků z Francie. Bitva o Británii se blížila. Národ v té době skutečně potřeboval silného politika, který se nebude bát dělat klíčová rozhodnutí a který národ semkne a vrátí lidem víru ve vítězství.
To se Churchillovi podařilo a v roli předsedy vlády dovedl Británii až k vítězství ve válce. I jeho poválečný projev byl mimořádně emotivní, 8. května 1945 Churchill k národu prohlásil: „Je to vaše vítězství.“
Dav ho tehdy přerušoval výkřiky „Ne, to je Vaše vítězství!" Z té slavné chvíle bylo patrné, jak si Churchill, který byl až do začátku druhé světové války považovaný spíš za arogantního politika, získal podporu a obdiv veřejnosti a nesmazatelně se zapsal do historie.
Filmové zpracování
Ostatně, vlastně nejen do historických knih a učebnic. O tomto politikovi byl natočen i film s názvem Nejtemnější hodina. Ten zachycuje okamžiky, kdy musí Churchill učinit zásadní rozhodnutí v dobách hrozící německé invaze.
Churchill je v něm vykreslený jako člověk, který se odmítal podřídit tyranii a který byl odhodlaný za svůj národ bojovat tak, jak on sám dovedl - tedy nikoli na poli bitevním, ale na tom politickém.
Zajímavé také je, že Churchill sbírá úspěchy i v moderních dobách. Například v roce 2002 ho Britové v rozsáhlé anketě označili za nejvýznamnějšího Brita všech dob.
Související
-
Velké písmeno V jako symbol vítězství. Ale koho?
Tak nějak se mohli ptát občané protektorátu poté, co k nim skrz vysílání západního rozhlasu, zejména BBC, v roce 1941 dolehl symbol vztyčených dvou prstů.
-
Ledy mezi Churchillem a Stalinem prolomilo obyčejné přání k narozeninám
Stalin narozeniny neslavil ani v rodině a neměl ani důvod blahopřát imperialistovi, který se pokoušel „zardousit bolševismus ještě v kolébce“. Byl to ale geniální nápad.
-
Od Churchilla po Thatcherovou. Jak mluvili britští politici o evropské integraci?
Tak jako se vyvíjela evropská integrace a těžiště jejího zájmu, vyvíjel se i vztah Velké Británie k ní. Měnila se i slova, která na její adresu pronášeli britští politici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka