Nejlepší káva je sedm až deset dní po pražení. My pražiči říkáme, že se nejdřív musí „vyprdět“, vysvětluje majitel pražírny Lokaj
„Káva je semínko ovoce a důležitá je její čerstvost. I běžný konzument velmi snadno a velmi intenzivně pozná, jestli je čerstvě pražená, anebo jestli je to káva, která někde šest měsíců stála na policii supermarketu. Ale ani s tou čerstvostí se to nesmí přehánět,“ popisuje Zdeněk Lokaj, bývalý novinář, který je teď už pět let pražičem a majitelem pražírny kávy.
„Uvádí se – a mohu to potvrdit z vlastních zkušeností –, že nejlepší káva je tak sedm až deset dní po pražení. Ona se musí, jak říkáme, ,vyprdět‘. Musí ještě odejít zbytkové CO2, aby měla příjemnou a stabilní chuť,“ dodává v pořadu Hovory.
Z kávy musí odejít zbytkové CO2, aby měla příjemnou a stabilní chuť.
„Pražička kávy je jakýsi kříženec trouby a automatické pračky. Uvnitř je buben, který se točí a v něm se tak rovnoměrně praží káva.“
I zelená káva je sice už usušená, ale pořád má nějakou zbytkovou vlhkost.
Čtěte také
„Podle normy má devíti až 13procentní vlhkost, a když jsem to měřil u nás v pražírně, tak to bylo přesně těch 13. Kdyby byla vlhčí, tak by to způsobovalo problémy při pražení. Kdyby sušší, tak taky. Protože by nedošlo tak rychle a tak intenzivně ke křupání kávy, což je určitá fáze procesu, kdy ze zrna odchází vodní pára,“ vysvětluje.
Už i mezi Čechy roste obliba kávy, v posledních letech se podle Lokaje zlepšuje i kávová kultura.
Káva se nemá pít intenzivně horká a ani nemá být přehnaně hořká.
„Češi tak postupně odcházejí od instantní kávy k té zrnkové. A co je pro nás malé pražírny potěšující, že velmi rychle přecházejí ke speciální nebo výběrové kávě.“
To, že takzvaný turek nemá s kávou nic moc společného, je už všem známo. „Ale ať si ji každý pije podle své chuti – jak je mu to příjemné a jak mu to chutná. Sám používám asi sedm metod příprav kávy – doma, nebo na chalupě. A komu chutná turek, nechť pije turka,“ nabádá.
Také se říká, že káva má být horká jako peklo a sladká jako láska.
Pokud je moc hořká, pražič ji nechal v pražičce příliš dlouho.
„Káva se nemá pít intenzivně horká a ani nemá být přehnaně hořká. Pokud je moc hořká, tak to znamená, že pražič ji nechal v pražičce příliš dlouho.“
A cukr? „Ten zintenzivňuje chuť, takže kdo si osladí kávu, tak chutě, které se v ní otvírají, bude mít intenzivnější,“ uzavírá.
Celé Hovory Davida Šťáhlavského najdete v audiozáznamu, poslechněte si.
Související
-
Proč patří havajská káva k nejdražším na světě? Může za to láva
Labužníky, kteří nejsou kávoví fajnšmekři, možná překvapí, že jedna z nejdražších káv planety je z Havaje. A to káva z Kony. Čím si nápoj zasloužil svou slávu?
-
Káva pomáhá při léčbě Parkinsonovy choroby
Velké množství kávy může přivodit třes. Kofein má ale překvapivě opačný účinek na osoby, které trpí Parkinsonovou chorobou.
-
Káva s rodokmenem aneb Příběh brazilské kávy, která se do...
Kde přesně vyrostla kávová zrnka, která si melete do ranní kávy, většinou nemůžete z balíčku nebo dózy vůbec poznat, nejčastěji jde o anonymní směsi. Nějakou dobu s...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.