Káva pomáhá při léčbě Parkinsonovy choroby
Velké množství kávy může přivodit třes. Kofein má ale překvapivě opačný účinek na osoby, které trpí Parkinsonovou chorobou.
Pohybové problémy spojené s Parkinsonovou chorobou jsou způsobeny nedostatkem dopaminu v oblastech, kde nefungují buňky produkující tento neurotransmiter. Nukleosid adenosin pak za normálního stavu ještě brzdí jeho produkci. Kofein ale dokáže zablokovat adenosin, a tím zvýšit produkci dopaminu a potlačit pohybové potíže.
Už dříve bylo prokázáno, že kofein riziko Parkinsonovy choroby snižuje, ale jeho účinek nikdy nebyl na nemocných pacientech testován. Tým vědců kanadské McGillovy univerzity v čele s Ronaldem Postumou podrobil 61 osob šestitýdennímu experimentu. Některým byly podávány tabletky obsahující kofein, denní dávka se blížila ekvivalentu tří šálků kávy. Další pak dostávali na pohled stejné tabletky bez účinné látky. Vědci pouze u první skupiny pak pozorovali výrazný ústup pohybových potíží i problémů se třesem.
Zablokování receptorů adenosinu bychom mohli docílit léky, které momentálně procházejí klinickým testováním. Jenže kofein by mohl být výrazně levnější alternativou.
Zdroj: New Scientist, McGillova univerzita v Montrealu, Kanada
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.