Léčivý svatováclavský pramen v garáži, vousatá dívka v kostele. Historik Černý sepsal pražské příběhy
Dívka na kříži, které narostly vousy. Tajná chodba v porodnici U Apolináře, kudy se ubíraly dámy z vyšších kruhů k utajeným porodům. Nebo pramen, který se ztratil a naše. Nejen tyto zajímavosti, legendy a střípky sesbíral historik David Černý v knize Velká tajemství Prahy. A ví i to, proč pražští mlynáři chovali ježky. „Tohle vím, protože moje rodina jsou původně pražští pekaři. A ježky chovali proto, aby decimovali moučné šváby,“ přibližuje v pořadu Hovory.
V Petrské zvonici dodnes visí obraz, který zachycuje i vývěsní štít pekaře Jana Černého, prapradědečka historika Davida Černého. „Rodina mého otce po staletí provozovala pekárnu u Petrské zvonice,“ říká.
Díky tomu měl v rodině mnoho pamětníků, kteří ho od mala seznamovali s pražskými tajemstvími. „Kdykoliv jsem šel s prastrýcem Svatoplukem po Praze, ke každému domu mi dokázal něco vykládat,“ vzpomíná.
Čtěte také
„Pro mě je zkrátka Staroměstské náměstí to nejbližší, které mám. Chodil jsem přes něj do školy, stejně jako moje děti, moji rodiče a prarodiče,“glosuje, co pro něj znamená být pražským rodákem.
Když se rozhodl nejrůznější zajímavosti z Prahy sepsat, narazil při tom prý i na legendární pramen jménem Pučka nedaleko Karlova náměstí. „Podle vyprávění ho objevil na lovu svatý Václav. Tehdy tam ještě byly hluboké hvozdy,“ připomíná.
„Pramen se objevil tak, že tam jelen zakopl o kámen. Voda měla dokonce léčivé účinky a vyrostly tam slavné svatováclavské lázně.“
Při asanaci Prahy ale lázně zanikly a kolem pramene vznikla nová čtvrť. Pramen zmizel. K jeho nalezení pomohla náhoda.
„Jednou se stalo, že v oblasti vypnuli vodovodní řád. Ale z jednoho kohoutku v garážích stále voda tekla. Z toho se začalo usuzovat, zda tam není svedený původní pramen,“ poukazuje historik.
„Garážmistr, který tam seděl, mi řekl, že do tohoto umyvadla si pro vodu chodí jeden farář,“ dokládá Černý a dodává: „Není to tedy žádná jistota. Jako práce historika by to nebstálo. Ale mně to přijde jako kouzelná příhoda.“
Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
I nad dějinami se musí přemýšlet, domnívá se historik Rákosník
„Měli bychom se naučit víc nad minulostí přemýšlet,“ myslí si historik Jakub Rákosník, který nedávno vydal novou knihu s názvem Co je nového v historii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.