I nad dějinami se musí přemýšlet, domnívá se historik Rákosník

9. prosinec 2024

„Měli bychom se naučit víc nad minulostí přemýšlet,“ myslí si historik Jakub Rákosník, který nedávno vydal novou knihu s názvem Co je nového v historii.

Čtěte také

„Vždy mi někdo řekne: ,Hele, důležitá jsou fakta.‘ Samozřejmě, že se od nich musíme odpíchnout, bez nich by žádná věda nebyla. My ale těm faktům musíme dát také význam. Musíme rozlišit, jaká fakta budeme považovat za důležitá a přisoudit jim i další významy,“ doplňuje. 

Poslechněte si celé Hovory, kde se dozvíte, že se dějiny neustále proměňují a právě proto je také soustavně přepisujeme.

Naděžda Hávová se také zeptá, jak vypadá střet pamětníka s historikem, nebo na to, proč někteří učitelé nechtějí ve školách probírat naše nejnovější dějiny.  

Jakub Rákosník, Ústav hospodářských a sociálních dějin Univerzity Karlovy

Kniha Co je nového v historii

Kniha představuje aktuální směry a myšlenkové tendence v historiografii. Orientace v problémech současného světa se stává stále složitější, rozumět historickému pozadí událostí je proto důležitější než kdy jindy, protože bez znalosti minulosti nelze porozumět současnosti. Historie jako věda nám pomáhá minulost pochopit; ani ona však není neměnná.

Poslechněte si Hovory v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.