Nedopustit slovní průjmy a pokukovat po sousedech, ale těch na Západě, radí vládě Petr Pithart

12. leden 2022

Ve středu hlasují poslanci nové sněmovny o důvěře vládě Petra Fialy (ODS), koalice má většinu 108 hlasů. Kabinet složený z celkem pěti subjektů čekají výzvy, jako je řešení energetické krize, pokračující pandemie covidu-19, boj s klimatickou změnou nebo předsednictví v Evropské unii. Bývalý premiér Petr Pithart (KDU-ČSL) připouští, že to nebude lehké, a doporučuje: „Šetřit slovy a nedopustit slovní průjmy, kterých jsme byli svědky u některých členů minulé vlády.“

Představitelé Fialova kabinetu by se měli naučit říkat věci krátce a stručně a nenechat se vyprovokovat novináři, kteří jsou někdy „odporně dotěrní“. „Je to ale jejich práce a dělat to musí,“ dodává Pithart.

Čtěte také

Vládu sice čekají obtížné zkoušky, v politice se nicméně často musí řešit i neřešitelné, upozorňuje někdejší předseda vlády, senátor a disident.

Pokud jde o hledání východisek, doporučuje jedním okem pokukovat po našich sousedech. „Ale prosím pěkně po těch na Západě, jako je Německo nebo Rakousko,“ upřesňuje s tím, že nenavádí ke kopírování, ale získávání inspirace.

Pokud stát nezačne u sebe, tak nepřesvědčí ostatní, že to dělá správně a poctivě.
Petr Pithart

V otázce šetření státního rozpočtu musí státní aparát začít u sebe, věří Pithart: „Pokud stát nezačne u sebe, tak nepřesvědčí ostatní, že to dělá správně a poctivě. Vláda to bude muset umět státním zaměstnancům vysvětlit – mají mnohé výhody, ale občas i jisté nevýhody.“

Vladimír Špidla

K plánům Fialovy vlády uspořit, ale nezvyšovat daně, je skeptický bývalý předseda vlády za sociální demokracii Vladimír Špidla:

„Při přísnějším pohledu se ukazuje, že ten plán je zcela nerealistický – opatření vládního prohlášení předpokládají navyšování výdajů a současně snížení příjmů. Rámec je zcela nerealistický a nemůže vést k cíli.“

Lidé práce nejsou pro vládní koalici zajímavým adresátem – zabývají se podnikáním, ne lidmi, kteří pracují jako zaměstnanci a dělníci.
Vladimír Špidla

Hosty byli:
Petr Pithart, KDU-ČSL, bývalý prémiér
Vladimír Špidla, ČSSD, bývalý premiér
Mirek Topolánek, ODS, bývalý premiér

Výhrady má Špidla také k oslabování sociálně právní ochrany zaměstnanců:

„Lidé práce nejsou pro vládní koalici zajímavým adresátem – zabývají se podnikáním, ale pracovní podmínky a situace lidí, kteří pracují jako zaměstnanci a dělníci, jsou ponechány úplně stranou.“

Mirek Topolánek doporučuje vládě nebát se škrtat, jako to dělal on sám poté, co nastoupil po vládě vedené sociálními demokraty:

Expremiér Mirek Topolánek

„Sám bych to znovu udělal daleko tvrději a doporučuji to i této vládě. Čím budou opatření tvrdší na začátku, tím kratší dobu bude vláda potřebovat ke stabilizaci veřejných rozpočtů. Ale já po nich nechci drakonické kroky, vláda zdědila strašnou spoustu problémů. O to méně jí zůstane čas na prosazování vlastní agendy. Ale udělat to musí, musí vybrat tu zatáčku.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové.

autoři: Šárka Fenyková , marz
Spustit audio

Související