Bývalý diplomat: Je demotivující, když se na vyšší posty vyšlou političtí nominanti bez zkušeností
Bývalý český diplomat, humanitní pracovník a odborník na Turecko Erik Siegl vybízí novou českou vládu, aby se pokud možno vyvarovala přílišnému angažování politických nominantů v diplomacii. „Je demotivující, když kariérní diplomat po patnácti letech působení na ambasádách má zájem o nějaký vyšší post a na to místo je vyslán politický nominant bez jakékoliv zkušenosti z diplomacie,“ vysvětluje.
Obratem ale dodává, že v politické nominaci jako takové nevidí v zásadě nic špatného. Jen se to nesmí přehánět. „Jednotlivě v tom nevidím žádný problém. Političtí nominanti byli a budou. Jde o jejich kvalifikovanost a nějakou míru,“ tvrdí.
Čtěte také
A uvádí příklady, kdy je dokonce výhodou aby měl diplomat „přímý drát“ na premiéra: „Česká vláda má vždy právo si do klíčových pozic, jako je Brusel, Berlín, Washington nebo Moskva, vyslat své lidi. Ulehčuje to pak zásadní jednání.“
Siegl pracoval v české diplomacii v době, kdy se zaváděl zákon o státní službě. „Tehdy došlo k přílivu lidí, kteří měli politické konexe. Ne všichni byli nekvalifikovaní, ale i tak to napáchalo škody a demotivovalo profesionální diplomaty,“ říká.
Turecko s inflací nad 50 procent
Většinu států světa v posledním roce trápí rostoucí inflace. Zatímco Evropské země ale bojují s jednotkami procent, v Turecku se skutečná inflace pohybuje až nad 50 procenty.
„Jsou tam nějaké globální faktory, ale rozhodující je to, že turecký prezident dlouhodobě – i v období hospodářského růstu – silně prosazuje procyklickou politiku. Snaží se ekonomiku dopovat různými investicemi do infrastrukturních projektů a podporuje zadlužování,“ vysvětluje Siegl.
Nedá se vyloučit, že Erdoğan volby vyhraje, byť to nebude férovými prostředky.
Erik Siegl
Politika nízkých úroků podle něj vede k dalšími oslabování turecké liry a v konečném důsledku zdražování zboží z dovozu i samotné výroby.
Čtěte také
Erik Siegl upozorňuje na výsledky průzkumů veřejného mínění, které ukazují, že podpora prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana mezi voliči slábne. „To vytváří určitou nervozitu a obavu ze ztráty moci, protože v Turecku by měly být volby v roce 2023,“ upozorňuje a nevylučuje, že prezident, pod jehož vládou došlo k větší kontrole médií, se bude snažit udržet u moci:
„Že zmobilizuje svoje voliče, že nějaká z opozičních stran bude zakázaná, jiná se dostane pod tlak... Nedá se vyloučit, že Erdoğan volby vyhraje, byť to nebude férovými prostředky.“
Poslechněte si celý audiozáznam Osobnosti Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Nejaktivněji kulturní diplomacii dělá Čína a Arabové. Češi jsou střední hráči, zní z Českého centra
Kulturní diplomacie se od počátečního vysílání umělců a výstav do zahraničí postupně rozšířila i na aktivity ve vzdělávání, vědě, urbanismu nebo ekologii.
-
Petr Janyška: Polskému velvyslanci v Praze zlomil vaz spor o důl Turów
Spor o polský důl Turów zlomil novému polskému velvyslanci v Praze Miroslawu Jasińskému vaz. Začal u nás oficiálně působit před Vánoci a už ho premiér Morawiecki odvolává.