(Ne)anonymní alkoholici. Příběhy lidí, kteří se dokázali vymanit ze spárů závislosti

15. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alkohol
0:00
/
0:00

Pod anonymitou vymyšlených jmen uslyšíte příběhy skutečných lidí. Někteří alkoholu propadli, jiní se dokázali ze spárů závislosti vymanit. Připravila Magdalena Šorelová.

Autorka dokumentu Magdalena Šorelová sleduje v reálném čase pana Jakuba, který se rozhodl využít pomoci Anonymních alkoholiků.

Zůstat střízliví

Anonymní alkoholici (AA) jsou sdružení žen a mužů, kteří se pokoušejí o střízlivost bez pomoci lékařů. Na setkáních spolu vzájemně sdílejí své zkušenosti, sílu a naději, že mohou vyřešit svůj společný problém a pomoci ostatním k uzdravení.

Stát se členem tohoto sdružení je snadné. Stačí touha přestat pít. Neplatí se žádné příspěvky. Společenství není spřízněno s žádnou sektou, církví, politickou organizací ani jinou institucí. Hlavním cílem je zůstat střízliví a pomáhat s tím i jiným alkoholikům.

Program uzdravování

Alkoholismus je podle lékařské komunity zhoubné onemocnění. Pokud chce pacient s touto diagnózou přežít, musí se začít léčit. Sdružení AA nabízí každému nemocnému alkoholikovi možnost léčby prostřednictvím tzv. Programu uzdravování. Jeho součástí je:

  • účast na setkáních skupin společenství AA
  • 12 kroků společenství AA, které vznikly na základě zkušeností prvních členů
  • 12 tradic společenství AA, které popisuje způsoby zachování jednoty uvnitř AA a formuje jeho vztahy s vnějším světem
  • práce ve Službě pro společenství AA, která zahrnuje vše, co pomáhá přiblížit se k trpícímu alkoholikovi

Vše je samozřejmě na základě anonymity, svobody a dobrovolnosti.

Jak a kde to začalo?

Sdružení AA bylo založeno v červnu roku 1935 ve městě Akron v USA během rozhovoru newyorského burzovního makléře s lékařem. V té době už makléř šest měsíců abstinoval, a to po zvláštním setkání s kamarádem alkoholikem a sdílení zkušeností z Oxfordských skupin a teorií dr. Williama Silkwortha.

Logo Anonymních alkoholiků

Než se makléř vydal do Akronu, už několik měsíců „pracoval“ s jinými alkoholiky na základě teorie, že alkoholikovi může pomoci jen alkoholik. Bohužel ale střízlivý vydržel jen on sám. Když mu v Akronu nevyšlo obchodní jednání, začal mít strach, že se znovu napije.

Uvědomil si, že pokud chce zachránit sám sebe, musí své poselství předat jinému alkoholikovi. A tím nebyl nikdo jiný než zmíněný akronský lékař. I on se opakovaně snažil uzdravit z alkoholismu, ale vždy marně.

Když mu makléř pověděl o názoru dr. Silkwortha na alkoholismus a jeho beznadějnost, začal hledat duchovní lék na svou nemoc s větší ochotou. A stal se zázrak. Vystřízlivěl a alkoholu se už nedotkl do konce života. Tato skutečná událost ukázala, že alkoholik může ovlivnit jiného alkoholika tak, jak to žádný nealkoholik nedokáže.

Anonymní alkoholici u nás

Se sdružením AA se za pár let v cizině seznámil i český lékař, zakladatel adiktologie v tehdejší Československu, doktor Jaroslav Skála. Bohužel to bylo jen pár týdnů nebo dnů před 25. únorem 1948, kdy anonymita nepřicházela v úvahu.

Čtěte také

První mezinárodní uzavřené mítinky AA se v Praze uskutečnily až na začátku roku 1988. První otevřené setkání se konalo 5. května 1988 v pražské protialkoholní léčebně U Apolináře.

Postupně se rozvíjely mezinárodní kontakty s členy AA, kteří začali navštěvovat Prahu a pomáhali tak šířit poselství sdružení. A 2. února 1989 byla založena mezinárodní skupina AA v rezidenci italské ambasády v Praze.

Od roku 1991 začaly vznikat skupiny AA po celé republice. V současnosti u nás působí přes 67 skupin ve více jak 45 městech. Na setkání se není třeba objednávat, člověk se nemusí prokazovat žádným průkazem, může vystupovat pod jakýmkoli pseudonymem.

Spustit audio

Související