(Ne)anonymní alkoholici. Příběhy lidí, kteří se dokázali vymanit ze spárů závislosti

Přehrát celý seriál (4 z 4 dílů)
1. díl: (Ne)anonymní alkoholici
2. díl: (Ne)anonymní alkoholici
3. díl: (Ne)anonymní alkoholici
4. díl: (Ne)anonymní alkoholici
Pod anonymitou vymyšlených jmen uslyšíte příběhy skutečných lidí. Někteří alkoholu propadli, jiní se dokázali ze spárů závislosti vymanit. Připravila Magdalena Šorelová.
Autorka dokumentu Magdalena Šorelová sleduje v reálném čase pana Jakuba, který se rozhodl využít pomoci Anonymních alkoholiků.
Zůstat střízliví
Anonymní alkoholici (AA) jsou sdružení žen a mužů, kteří se pokoušejí o střízlivost bez pomoci lékařů. Na setkáních spolu vzájemně sdílejí své zkušenosti, sílu a naději, že mohou vyřešit svůj společný problém a pomoci ostatním k uzdravení.
Stát se členem tohoto sdružení je snadné. Stačí touha přestat pít. Neplatí se žádné příspěvky. Společenství není spřízněno s žádnou sektou, církví, politickou organizací ani jinou institucí. Hlavním cílem je zůstat střízliví a pomáhat s tím i jiným alkoholikům.
Program uzdravování
Alkoholismus je podle lékařské komunity zhoubné onemocnění. Pokud chce pacient s touto diagnózou přežít, musí se začít léčit. Sdružení AA nabízí každému nemocnému alkoholikovi možnost léčby prostřednictvím tzv. Programu uzdravování. Jeho součástí je:
- účast na setkáních skupin společenství AA
- 12 kroků společenství AA, které vznikly na základě zkušeností prvních členů
- 12 tradic společenství AA, které popisuje způsoby zachování jednoty uvnitř AA a formuje jeho vztahy s vnějším světem
- práce ve Službě pro společenství AA, která zahrnuje vše, co pomáhá přiblížit se k trpícímu alkoholikovi
Vše je samozřejmě na základě anonymity, svobody a dobrovolnosti.
Jak a kde to začalo?
Sdružení AA bylo založeno v červnu roku 1935 ve městě Akron v USA během rozhovoru newyorského burzovního makléře s lékařem. V té době už makléř šest měsíců abstinoval, a to po zvláštním setkání s kamarádem alkoholikem a sdílení zkušeností z Oxfordských skupin a teorií dr. Williama Silkwortha.
Než se makléř vydal do Akronu, už několik měsíců „pracoval“ s jinými alkoholiky na základě teorie, že alkoholikovi může pomoci jen alkoholik. Bohužel ale střízlivý vydržel jen on sám. Když mu v Akronu nevyšlo obchodní jednání, začal mít strach, že se znovu napije.
Uvědomil si, že pokud chce zachránit sám sebe, musí své poselství předat jinému alkoholikovi. A tím nebyl nikdo jiný než zmíněný akronský lékař. I on se opakovaně snažil uzdravit z alkoholismu, ale vždy marně.
Když mu makléř pověděl o názoru dr. Silkwortha na alkoholismus a jeho beznadějnost, začal hledat duchovní lék na svou nemoc s větší ochotou. A stal se zázrak. Vystřízlivěl a alkoholu se už nedotkl do konce života. Tato skutečná událost ukázala, že alkoholik může ovlivnit jiného alkoholika tak, jak to žádný nealkoholik nedokáže.
Anonymní alkoholici u nás
Se sdružením AA se za pár let v cizině seznámil i český lékař, zakladatel adiktologie v tehdejší Československu, doktor Jaroslav Skála. Bohužel to bylo jen pár týdnů nebo dnů před 25. únorem 1948, kdy anonymita nepřicházela v úvahu.
Čtěte také
První mezinárodní uzavřené mítinky AA se v Praze uskutečnily až na začátku roku 1988. První otevřené setkání se konalo 5. května 1988 v pražské protialkoholní léčebně U Apolináře.
Postupně se rozvíjely mezinárodní kontakty s členy AA, kteří začali navštěvovat Prahu a pomáhali tak šířit poselství sdružení. A 2. února 1989 byla založena mezinárodní skupina AA v rezidenci italské ambasády v Praze.
Od roku 1991 začaly vznikat skupiny AA po celé republice. V současnosti u nás působí přes 67 skupin ve více jak 45 městech. Na setkání se není třeba objednávat, člověk se nemusí prokazovat žádným průkazem, může vystupovat pod jakýmkoli pseudonymem.
Související
-
David Klimeš: Pitím piva proti alkoholismu. Vláda čepuje ve všech sazbách DPH
S Novým rokem vyvrcholil u nás boj vlády proti závislostem. Stát zvedl spotřební daň u lahve 40% destilátu o devět korun.
-
HLASUJTE: Držíte Suchej únor, nebo ne? Zvládnete měsíc bez alkoholu?
Začal Suchej únor – akce, kterou pořádá Liga otevřených mužů a při které se každoročně tisíce Čechů na měsíc zřeknou alkoholu. ČR je v jeho spotřebě ve světě na 3. místě.
-
Z celé slavné přestavby zbyl nedostatek alkoholu. I o tom v roce 1989 vysílala Svobodná Evropa
V listopadu roku 1989 mysleli aktéři tehdejších politických změn na všechno možné – a pročítáte-li jejich vzpomínky, často se v nich objevuje úvaha „co udělá Moskva“?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.