Bludiště z betonu aneb Jak satelitní města ovlivňují okolí Prahy
Do obcí v okolí velkých měst se překotně stěhují noví obyvatelé a staví si domy kolem původních zástavby, tedy takzvaná satelitní městečka. Ta pohlcují okolní louky a pole a vytrácí se taky původní venkovský ráz. Noví obyvatelé každé ráno sedají do aut, odjíždějí za prací do většího města a vracejí se pouze na noc.
Jesenice představuje typický příklad obce, která se v posledních letech potýkala s přívalem nových obyvatel a novou výstavbou satelitů.
Čtěte také
Do města pravidelně jezdí autobusy se studenty architektury, aby se podívali na odstrašující příklad, jak by takové nové osídlení, kterému architekti říkají sídelní kaše, vznikat nemělo.
„Obec si nepohlídala, aby s výstavbou pro bydlení vznikala i veřejné vybavenost a aby byly zkapacitněny silnice, které vedou na Prahu,“ říká místostarostka Jesenice Iva Řehulková (STAN).
Studenty a architekty v Jesenici mimo jiné zajímá jedna ze satelitních čtvrtí, která leží v polích, zcela stranou a odříznutá od samotné obce.
O jakém řešení této situace v Jesenici přemýšlejí? Proč některé satelity vypadají jako betonová bludiště? Jaká pro a proti takové bydlení přináší? Co se na něm líbí vlastníkům? Kde se nová výstavba povedla a jaké zkušenosti můžou místní předat ostatním? Poslechněte si celý dokument Sídelní kaše od Veroniky Kindlové, vysíláme v repríze pořadu pro Český rozhlas Střední Čechy.
Související
-
Továrna se promění na byty. V pardubické Tesle vznikne moderní bydlení
Jeden z největších pardubických brownfieldů se za pár let změní v rezidenční čtvrť. Areál bývalé Tesly Kyjevská firma Linkcity promění na byty.
-
Je nájemní bydlení vyhazováním peněz z okna?
Na tuto otázku odpovídá ekonom Michal Skořepa ve svých Finančních jednohubkách a v našem pořadu Dopolední host.
-
Apolena Rychlíková: Padá zákon o podpoře bydlení pod stůl? Pokud ano, máme tu další vládní ostudu
O krizi bydlení se v Česku mluví už několik dlouhých let. Jak by také ne. Každoroční průzkumy ukazují, že patříme k zemím s nejméně dostupným bydlením vůbec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.