Bludiště z betonu aneb Jak satelitní města ovlivňují okolí Prahy

8. září 2024

Do obcí v okolí velkých měst se překotně stěhují noví obyvatelé a staví si domy kolem původních zástavby, tedy takzvaná satelitní městečka. Ta pohlcují okolní louky a pole a vytrácí se taky původní venkovský ráz. Noví obyvatelé každé ráno sedají do aut, odjíždějí za prací do většího města a vracejí se pouze na noc.

Jesenice představuje typický příklad obce, která se v posledních letech potýkala s přívalem nových obyvatel a novou výstavbou satelitů.

Čtěte také

Do města pravidelně jezdí autobusy se studenty architektury, aby se podívali na odstrašující příklad, jak by takové nové osídlení, kterému architekti říkají sídelní kaše, vznikat nemělo.

„Obec si nepohlídala, aby s výstavbou pro bydlení vznikala i veřejné vybavenost a aby byly zkapacitněny silnice, které vedou na Prahu,“ říká místostarostka Jesenice Iva Řehulková (STAN).

Studenty a architekty v Jesenici mimo jiné zajímá jedna ze satelitních čtvrtí, která leží v polích, zcela stranou a odříznutá od samotné obce.

O jakém řešení této situace v Jesenici přemýšlejí? Proč některé satelity vypadají jako betonová bludiště? Jaká pro a proti takové bydlení přináší? Co se na něm líbí vlastníkům? Kde se nová výstavba povedla a jaké zkušenosti můžou místní předat ostatním? Poslechněte si celý dokument Sídelní kaše od Veroniky Kindlové, vysíláme v repríze pořadu pro Český rozhlas Střední Čechy.

Spustit audio

Související