Apolena Rychlíková: Padá zákon o podpoře bydlení pod stůl? Pokud ano, máme tu další vládní ostudu

23. květen 2024

O krizi bydlení se v Česku mluví už několik dlouhých let. Jak by také ne. Každoroční průzkumy ukazují, že patříme k zemím s nejméně dostupným bydlením vůbec. Na vlastní byt si obyvatelé a obyvatelky Česka musí šetřit skoro nejvíce v Evropě.

Na pořízení bytu o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13,33 hrubých ročních platů. A Praha je oficiálně nejméně dostupným městem v Evropě, co se bydlení týká.

Čtěte také

Za posledních 5 let tu narostly ceny bytů o 50 procent, nájemní bydlení pak za stejnou  dobu zdražilo v průměru o 30 procent. Na závažnost problému nedávno upozornila i analýza Ministerstva pro místní rozvoj, která varovala, že nedostupnost bydlení může postihnout až desetinu obyvatel Česka.

Zatímco developeři a ekonomové rádi vypichují pomalé povolovací procesy, odborníci mluví mnohem komplexněji. A dodávají, že samotná rychlost povolovacího řízení problém nevyřeší. Krom procesů upozorňují na několik dalších faktorů, které do problematiky bydlení vstupují.

Heslo na předvolební plakáty

Mluví o nedostatečné politice bydlení, které se během posledních dekád stalo zanedbanou kategorií, vnímanou čistě individualistickým prizmatem. Mluví o fenoménu financializace, tedy situaci, kdy se z bydlení stává komodita, jež je třeba obchodovat.

Čtěte také

Skutečnost, že je dnes bydlení vnímáno primárně investiční perspektivou, zvyšuje jeho nedostupnost. Mimo jiné i proto, že stát stále nenachází způsoby, jak specificky investiční byty, nebo alespoň byty prázdné, neobývané, efektivně zdanit.

Upozorňují také na historické souvislosti krize: česká města za sebou mají masivní privatizační vlnu, obecní bydlení je zcela okrajový sektor, sociální bydlení jako takové de facto neexistuje.

To, co je na západě standardem, u nás zcela chybí – včetně dostupného nájemního bydlení, které ale nájemníkům dává i skutečně kvalitní smlouvy, nejen ty na jeden rok, jak je běžné v Česku. Dalo by se pokračovat dále, ale bylo by to zbytečné. Je totiž zcela jasné, že zákon o podpoře v bydlení Česko potřebuje, a to už velmi akutně.

Čtěte také

Vláda se k přijetí tohoto zákona zavázala ve svém programovém prohlášení, kde uvádí: „Během prvních dvou let volebního období připravíme zákon o podpoře v bydlení, který nabídne obcím soubor volitelných nástrojů, jež umožní systematicky řešit bytovou situaci obyvatel. Zákon bude formulovat způsob a pravidla financování.“

Už nyní je slib vlastně zpožděný. Na závažnost situace přitom upozornil i ústavní soud, když v roce 2023 řekl: „Dlouhodobá nejistota občanů týkající se bydlení může ohrozit důvěru v demokratický právní stát.“ A navíc: přijetí zákona o podpoře v bydlení je závazným milníkem v Národním plánu obnovy. Když nebude schválen, tak Česko přijde o skoro 10 miliard korun z evropských peněz do státního rozpočtu. Můžeme si to dovolit?

Apolena Rychlíková

Případné nepřijetí zákona, který přitom je velmi mírnou verzí toho, jak politika bydlení funguje v zahraničí, by bylo dalším vládním fiaskem a také selháním Ivana Bartoše, který měl zákon jako jednu ze svých politických vlajkových lodí.

Ukázalo by se, že vládě se krize bydlení hodí jen jako heslo na předvolební plakáty. A že reálně jí o jakékoliv hledání řešení vlastně ani nejde. Své vlastní občany tak Fialova vláda dále nechává napospas nepříznivé situaci, která přitom už roky připomíná papiňák těsně před výbuchem. Bez kvalitního bydlení však nelze vést důstojný život. Proto by se problém měl vyřešit co nejdříve.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.