Návštěva Richarda Nixona v Praze v říjnu 1989 je stále zahalena tajemstvím
Podzim 1989 byl nabitý událostmi. Jedna z nich proběhla téměř v utajení: ve čtvrtek 12. října 1989 přiletěl do Prahy bývalý americký prezident Richard Nixon. Byla jeho návštěva opravdu jen soukromá?
Během jediného dne stihl Nixon přijetí na americkém velvyslanectví, prohlídku Starého Města a pak odpolední koktejl a večeři v rezidenci americké velvyslankyně. Přespal v hotelu Intercontinental a v pátek 13. října 1989 odletěl.
Až dodatečně vyšlo najevo, že se v Praze setkal s dosluhujícím komunistickým poslancem Evženem Erbanem. Zvláštní výběr z tehdejší nabídky československých politiků. Neméně zajímavé je, co se dělo dál.
Státní bezpečnost, která Nixonův pobyt v Československu monitorovala (ovšem nikoliv detailně, jak se ukázalo později), zjistila, že Erban po setkání s Nixonem zatelefonoval dramatikovi a přednímu představiteli československého disentu Václavu Havlovi – a pozval ho na návštěvu.
Telefonát do zahraničí
Státní bezpečnost by se o setkání Nixona s Erbanem a následném setkání Erbana s Havlem možná ani nedozvěděla. Odposlouchávala ale telefon Václava Havla. Ten po příchodu od Erbana zatelefonoval do zahraničí dvěma lidem, s nimiž se podělil o své zážitky ze setkání s Evženem Erbanem a také o informaci, že Erban se sešel s Nixonem.
Čtěte také
Havel o tom telefonoval do Švýcarska českému spisovateli Vladimíru Škutinovi a do Spolkové republiky Německo českému historikovi Vilému Prečanovi. Prečan je jediným žijícím pamětníkem této události a všechny telefonáty s „domovem“ si tehdy zapisoval.
Na požádání Českého rozhlasu do svých deníků z října 1989 nahlédl, ale informaci o rozhovoru Nixona s Erbanem, kterou mu měl Havel telefonovat, nenašel.
Neoficiální cesta k informacím
Historikové nemají jasno v tom, co asi Nixon Erbanovi říkal – a proč Erban považoval za důležité informovat o tom Václava Havla. „Američané často postupovali cestou neoficiální diplomacie a je docela možné, že Nixon prostě jen u Erbana sondoval, jaká je situace,“ soudí publicista Karel Pacner, který se dlouhodobě zabývá prací tajných služeb.
Snahu získat neoficiální cestou informace o aktuální situaci v Československu připisuje Nixonovu rozhovoru i Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd: „Erban stál navíc jednu dobu v čele Československé společnosti pro mezinárodní styky. Možná i tady byl určitý důvod Nixonova zájmu sejít se s ním.“
Tajemství
Přinejmenším zajímavé je, že Václav Havel, který nejspíš věděl, že se Erban s Nixonem sešel, o tom později nikdy nehovořil. Novinářka Irena Gerová v knížce rozhovorů s ním z let 1988 a 1989 zmiňuje setkání Havla s Erbanem, ne však Richarda Nixona.
Havlův dlouholetý osobní tajemník Vladimír Hanzel mi také potvrdil setkání Havla s Erbanem, o návštěvě Nixona v Praze ale nevěděl vůbec. Když Karel Pacner v roce 1996 natáčel s Václavem Havlem rozsáhlý rozhovor (Český rozhlas získal nahrávku díky laskavosti Archivu Kanceláře prezidenta republiky), opět se vrátili k setkání s Evženem Erbanem, o Nixonovi ale Havel nemluvil.
Co přesně se tedy na pomyslné ose Nixon – Erban – Havel odehrálo měsíc před 17. listopadem 1989, zůstane nejspíš navždy zahaleno tajemstvím.
Související
-
Státní zástupce nařídil znovu otevřít vyšetřování smrti Jana Masaryka. Důvodem je unikátní nahrávka
Český rozhlas Plus získal unikátní nahrávku v případu nevyjasněné smrti ministra Jana Masaryka. Kriminální inspektor Vilibald Hofmann ji namluvil před půl stoletím.
-
Richard Nixon: Prezident, kterému zlomila vaz aféra s...
(37. prezident USA, Republikánská strana, ve funkci 20. 1. 1969 – 9. 8. 1974)Narodil se 9. ledna 1913 v nezámožné rodině. Po ukončení studií pracoval jako právník, ...
-
Před devíti lety zemřel Václav Havel. Michael Žantovský před rokem sestavil Havlovu kuchařku
Přesně před rokem sestavil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský na jeho počest originální kuchařku Kančí na dančím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.