„Naštěstí chodily jedna po druhé,“ říká Tomáš Sedláček o krizích
Co je to krize, jak poznáme, že se v jedné nacházíme a co s tím dělat? Cyklus Pavla Hlavatého se podívá na různé podoby krizí. V prvním díle se zaměří na ekonomii, ekologii a zemědělství.
„My v Evropě jsme krizemi pronásledováni už od roku 2000,“ glosuje ekonom Tomáš Sedláček.
Čtěte také
„Vstoupili jsme do nového milénia ze strachu z krize. Pak přišlo 11. září, krach amerických firem a pak se kumulovaly ty další. Běženecká krize, brexit, covid. A zrovna v den, kdy jsme začali sundávat roušky, tak ruský prezident zinscenoval zcela zbytečnou a nedůstojnou vojenskou krizi na Ukrajině.“
„Ta krizovatost je až apokalyptických rozměrů. Jako když andělé troubí – kadence krizí je obdobná. Naštěstí ale chodily jedna krize po druhé. To nám budiž útěchou,“ shrnuje Sedláček v první části cyklu Pavla Hlavatého o různých podobách krize.
V prvním díle série uslyšíte o ekonomii, ekologii a zemědělství. Hovoří agrární analytik Petr Havel, ekolog Jan Piňos a ekonom Sedláček. Zazní i podněty několika osobností z archivních rozhlasových nahrávek ze třicátých let – některé formy krizových jevů této doby jsou přitom až překvapivě podobné těm současným.
Související
-
Tomáš Sedláček: Ekologie nás nezmrzačí. Nejde se přeekologizovat, stejně jako se nejde převzdělat
„Zelené revoluce se pojďme ujmout jako země Jan Ámose Komenského, který byl extrémně osvícený nejen ekologicky. Hlásal, že člověk není vytržen z přírodního prostředí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.