„Naštěstí chodily jedna po druhé,“ říká Tomáš Sedláček o krizích

16. duben 2022

Co je to krize, jak poznáme, že se v jedné nacházíme a co s tím dělat? Cyklus Pavla Hlavatého se podívá na různé podoby krizí. V prvním díle se zaměří na ekonomii, ekologii a zemědělství.

„My v Evropě jsme krizemi pronásledováni už od roku 2000,“ glosuje ekonom Tomáš Sedláček.

Čtěte také

„Vstoupili jsme do nového milénia ze strachu z krize. Pak přišlo 11. září, krach amerických firem a pak se kumulovaly ty další. Běženecká krize, brexit, covid. A zrovna v den, kdy jsme začali sundávat roušky, tak ruský prezident zinscenoval zcela zbytečnou a nedůstojnou vojenskou krizi na Ukrajině.“

„Ta krizovatost je až apokalyptických rozměrů. Jako když andělé troubí – kadence krizí je obdobná. Naštěstí ale chodily jedna krize po druhé. To nám budiž útěchou,“ shrnuje Sedláček v první části cyklu Pavla Hlavatého o různých podobách krize.

V prvním díle série uslyšíte o ekonomii, ekologii a zemědělství. Hovoří agrární analytik Petr Havel, ekolog Jan Piňos a ekonom Sedláček. Zazní i podněty několika osobností z archivních rozhlasových nahrávek ze třicátých let – některé formy krizových jevů této doby jsou přitom až překvapivě podobné těm současným. 

autoři: Pavel Hlavatý , kac
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.