Tomáš Sedláček: Ekologie nás nezmrzačí. Nejde se přeekologizovat, stejně jako se nejde převzdělat

20. únor 2022

„Když dojde na lámání chleba, tak to vypadá, že si česká společnost umí poradit. Příkladem je revoluce v 1989, která měla hladký průběh, to samé platilo k rozchodu se Slovenskem,“ soudí o zkouškách české společnosti filozofující ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj bývají transformace doprovázeny nevraživostí a agresí. „Ale i vstup do Evropské unie se nám povedl hezky, našli jsme si tam místo, které si paradoxně podkopáváme jen my sami,“ chválí.

„Promarnili jsme dobu, kdy byl Západ zamilován do Václava Havla, Prahy a Východu. A byl k nám tolerantnější. Ale teď už k nám nikdo tak laskavý nebude,“ připomíná Sedláček s tím, že by se Česko mělo více zapojit do evropské integrace.

Jedním z nástrojů, jak se více přimknout k Západu, je přijetí eura. Sedláček se ovšem obává toho, že by si Česko mohlo další příležitost připojit se k Západu nechat uniknout a k integraci se nepřihlásit.

Čtěte také

„A zůstaneme mimo Evropu. A ten evropský vlak, ve kterém už teď sedíme kdesi vzadu, nám ujede a dostaneme se do situace podobné jako Ukrajina. Znovu se vmanévrujeme do země nikoho mezi Východem a Západem,“ předestírá.

Stát se mostem mezi Východem a Západem se Česku dlouhodobě nedaří. „Ostatně naše vztahy s Ruskem jsou teď horší než třeba za Václava Havla. A proč se vlastně nemluví o mostu na sever, na jih, do Kanady, do Japonska? Proč nás vlastně tolik politicky přitahují Rusko a Čína? Vždyť s nimi už jsme velice úzký most měli a nemáme z toho dobrou zkušenost.“

Proč nás vlastně tolik politicky přitahují Rusko a Čína? Vždyť s nimi už jsme velice úzký most měli a nemáme z toho dobrou zkušenost.
Tomáš Sedláček

Takový most s východem by Česko mohlo představovat v oblasti kultury a kulinářství. „Ale zrovna v politice a demokracii, kapitalismu a inovacích to nejsou ty nejlepší země,“ říká na adresu Ruska a Číny: 

„Jsou jiné země, se kterými máme mnohem užší vztahy, které navíc nejsou tak kontroverzní. Rusko k nám má vztah jako zhrzený manžel.“ 

Ekologie nás nezmrzačí

Nadcházející těžké období, které souvisí s dopady pandemie, inflací a růstem cen energií ale zvládneme, věří ekonom: „Máme se čeho bát, a proto to zvládneme. Kdybychom se toho nebáli, tak neobstojíme.“

„Té zelené revoluce se pojďme ujmout jako země Jan Ámose Komenského, který byl na svou dobu extrémně osvícený nejen ekologicky a hlásil se k tomu, že člověk není vytržen ze svého přírodního prostředí.“ 

Green Deal tu máme jako nabídku. A také v tom nejsme sami. Můžeme začít hrát se všemi stejnou hru a ve stejný okamžik.
Tomáš Sedláček

Je patrné, že země, které se daly ekologickou cestou, jsou nyní země bohaté. „A ty, které na to kašlou, jsou zase chudé. Není to tedy tak, že by nás ekologie zmrzačila. Neznám jedinou zemi, která by se přeekologizovala, stejně jako neznám jedinou zemi, která se převzdělala.“ 

„Green Deal tu máme jako nabídku. A také v tom nejsme sami. Jedná se o transformaci nejen českou, ale celoevropskou, neřku-li celosvětovou. V dřívějších transformacích jsme byli sami. A teď najednou můžeme začít hrát se všemi stejnou hru a ve stejný okamžik,“ připomíná Sedláček. 

Kdybychom improvizační kreativitu zapojili do Green Dealu, tak by nám určitě bylo fajn.
Tomáš Sedláček

Proto je čas vzít tuto výzvu vážně, ne začít hledat způsoby, jak nová pravidla a nové výzvy obejít. „Když Čech nebo Češka cítí skulinku, tak místo toho, aby vyráběli dobré boty, se začnou specializovat na to, jak ošulit někde nějakou reguli,“ stýská si Sedláček. 

Čtěte také

„Kdybychom ale tuto improvizační kreativitu zapojili do Green Dealu, tak by nám určitě bylo fajn. Svět určitě nepůjde cestou Číny a Ruska a nebude se víc znečišťovat.“

Nejen pro tento úkol ale Česko potřebuje lídra. „My pořád máme pocit, že ten náš mesiáš bude politický, čekáme na nového prezidenta, premiéra. Česká republika dala světu mnoho lidí, ale málo z politiky,“ připomíná ekonom. 

„Já beru politika jako řidiče autobusu. Ale to, kam s autobusem pojedeme, to už politikům musí říct někdo jiný. A nikdo z politiků nakonec nenechá na zemi takovou stopu jako třeba filozof, myslitel nebo vědec. Proto toho mesiáše hledám v jiných, trvalejších oborech, než je politika,“ přiznává Tomáš Sedláček. 

Nastal v dnešní inflační době konečně čas k přijetí eura? Jaké jsou ekonomické souvislosti rusko-ukrajinské krize? Poslechněte si celé Leonardo Plus.

autoři: Václav Pešička , oci
Spustit audio