Naši spojenci si kladou u Vrbětic stejnou otázku: jak to vlastně bylo, tvrdí bývalý diplomat Drulák

26. duben 2021

Byla reakce české vlády na informace Bezpečnostní informační služby o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích ukázkou české suverenity? „Jsem přesvědčen, že to byl krok sebevědomé a suverénní vlády. Ty další kroky byly už slabší,“ hodnotí v Pro a proti filozof Daniel Kroupa. Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák považuje kroky české vlády za ukvapené: „Moc suverenity v tom nevidím. Vláda očividně jednala pod mediálním tlakem. Mělo se postupovat s větší rozvahou.“

Kroupa v Pro a proti kritizuje nejednotnost postojů vlády a prezidenta: „Vystoupení české vlády bylo razantní, ale prezident republiky se svým projevem spíš postavil na ruskou stranu. Naši spojenci teď musí být zmatení, co vlastně platí. Miloš Zeman tvrdí, že celá věc není podložena dostatečnými důkazy, čehož okamžitě využila ruská propaganda.“

Čtěte také

Drulák považuje prezidentův příspěvek k debatě za legitimní. „Miloš Zeman neřekl nic nového. Prostě shrnul, kde jsme se znalostmi o celé té nešťastné kauze. Včera potvrdil že je tu závažné podezření, ale to je něco jiného než jasné důkazy. Překvapuje mě, že jsme jednali jen na základě podezření.“

„Pokud by byly nezpochybnitelné důkazy, tak nebudeme mluvit o závažném podezření, ale o jasné evidenci,“ tvrdí bývalý velvyslanec. „My jsme spojence s našimi podezřeními seznámili a oni si kladou stejnou otázku jako my, tedy jak to skutečně bylo.“

Důkazy jsou masivní a navíc zapadají do celého řetězu dalších důkazů o nelegálních akcích v Německu, Británii a v Bulharsku.
Daniel Kroupa

Vláda měla nejen důvodná podezření, namítá filozof. „Nezpochybnitelné důkazy o přítomnosti agentů na daném místě v daném čase i o tom, že konali na našem území nelegální činnost i o zapojení složek ruského velvyslanectví. To jsou důvody, na základě kterých je vláda povinna konat.“

Filozof a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Daniel Kroupa

„Důkazy jsou masivní a navíc zapadají do celého řetězu dalších důkazů o nelegálních akcích v Německu, Británii a v Bulharsku. V tomto kontextu je zjevné, že Ruská federace překročila meze mezinárodního práva. A je třeba, aby vláda chránila své obyvatelstvo,“ obhajuje kroky vlády Kroupa.

Kroupa: Je povinnost konat

Drulák tvrdí, že máme jen důkazy o pobytu dvou ruských agentů v Ostravě.

Čtěte také

„Ubytovali se v hotelu, nic víc nevíme. Ať se předloží důkazy. Ale v tak pochybném kontextu mám důvod těmto věcem nevěřit, protože kde celou dobu tyto informace byly? Šest let se nic neobjevilo.“

„Tady se před několika týdny objevila tato informace, nebyla výsledkem vyšetřování. Mě zajímá, odkud vynořila, a tuto odpověď nám dluží, pokud chtějí, abychom této verzi věřili. A pokud si nejsme jisti, tak bych počkal s masivním vyhošťováním,“ poukazuje na údajný nedostatek informací veřejnosti ze strany bezpečnostních služeb bývalý diplomat.

V tak pochybném kontextu mám důvod těmto věcem nevěřit, protože kde celou dobu tyto informace byly? Šest let se nic neobjevilo.
Petr Drulák

Petr Drulák

Varování prezidenta, že by se Česko mohlo stát obětí zpravodajské hry, filozof Kroupa připouští. „Byli bychom ale obětí hry ze strany Ruské federace. Pan Drulák zcela zamlčel skutečnost, že se tito dva agenti pod falešným krytím dožadovali vstupu do areálu ve Vrběticích. Také zamlčuje, že policie vyloučila, že by výbuchy byly nedbalostní.“

Naše vláda prý disponuje dostatečnými důkazy. „Nelegální ruské operace ohrožovaly životy našich občanů, takže je povinnost konat. Toto konání nebylo neuvážené, ale opožděné, protože vláda informace měla už dříve. Nepřipravila si prezentaci, která by mohla přesvědčit veřejnost, což jsou chyby toho, jak vláda celou věc prezentovala nám i v zahraničí,“ konstatuje Daniel Kroupa.

Čtěte také

„Bylo vyhoštění adekvátní odpovědí jen na vážné podezření? Pan Kroupa tvrdí, že něco zamlčuji, ale zatím nemáme evidenci o nelegálních aktivitách těchto dvou agentů. Poslali jakýsi mail do Vrbětic, ale zdá se, že tam nikdy nedorazili. Pokud víme víc, tak je třeba to položit na stůl, protože situace je vážná a pohřbíváme česko-ruské vztahy,“ upozorňuje Petr Drulák.

Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.