Daniel Kroupa: Vrbětice – důkazy, důkazy!
Lord James zahlédne manželku lady Hamiltonovou, jak se zahradníkem vešla do ložnice. Sníží se k tomu, že pozoruje klíčovou dírkou, co se děje uvnitř. Vidí, jak se svléknou, vklouznou do postele a zhasnou. Lord se napřímí a poznamená: „Zase ta strašná nejistota.“
Na plénu Poslanecké sněmovny při projednávání výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích, ze kterého jsou podle premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka důvodně podezřelí agenti ruské vojenské tajné služby GRU Myškin a Čepiga, podobný postoj jako zmíněný lord zaujal předseda komunistické strany Vojtěch Filip.
Čtěte také
Ve chvíli, kdy vláda podle svých slov disponuje doklady, že oba podezřelí byli v době výbuchu na stejném místě, že pod falešnou identitou o vstup do areálu žádali, a kdy byli ztotožněni s agenty, kteří v roce 2018 spáchali v Salisbury atentát, který se rovněž neobešel bez obětí, pan Filip cítí strašnou nejistotu a volá po důkazech. „Jako právník musím trvat na tom, že důvodné podezření není důkaz a vyhoštění diplomatů je krok, který bude mít reciproční důsledky. Komu to slouží? ČR a EU určitě ne.“
Inu, důkazy budou důležité, až podezřelí ze spáchání zločinu, při kterém zahynuli dva lidé a vznikly miliardové škody, stanou před českým soudem. Pak bude moct při jejich obhajobě využít svého právnického vzdělání a zpochybňovat předložené dokumenty. Nejdříve se ale bude muset u svých přátel přimluvit, aby ti údajně nespravedlivě obviňovaní obchodníci se sportovní stravou dostali příležitost se před nezávislou soudní stolicí očistit. Odhaduji, že ruská strana něco takového nepřipustí. A že k tomu má dobré důvody.
Ochrana země
Čtěte také
Vláda není soudem a jejím úkolem není řešit právní kličky při zpochybňování důkazů. Nese odpovědnost za bezpečnost našeho státu a za bezpečnost jeho občanů, proto je její povinností konat i na základě pouhých informací, pokud zakládají důvodné podezření, že je ohrožena. Podobně, jako je policie povinna v případě domácího násilí na prvním místě ochránit potenciální oběť, a to i v případě, že není jisté, jestli podezřelý je skutečným pachatelem.
Přítomnost důstojníků ruské armády s falešnými pasy na místě činu v době, kdy byl spáchán, je dostatečným důvodem k tomu, aby vláda dala této mocnosti, se kterou máme platnou smlouvu o přátelství, důrazně najevo, že podobné jednání je na území suverénního státu nepřípustné. Učinila tak vypovězením osmnácti špiónů s diplomatickým krytím, kteří i bez toho neměli na našem území co pohledávat.
Policie a Bezpečnostní informační služba disponují i dalšími informacemi, které tyto organizace zveřejnit nemohou, pokud nechtějí odhalit zemi vyvíjející proti nám nepřátelskou činnost zdroje, od nichž pocházejí. A pokud se také nehodlají vůči partnerským tajným službám znemožnit natolik, aby přišly o jejich spolupráci na společné bezpečnosti. Strany, které zveřejnění takových informací požadují, nepracují v zájmu České republiky, ale vědomě pomáhají našim nepřátelům.
Autor je filozof a pedagog
Související
-
Petr Honzejk: Zachrání Vrbětice Babišovu vládu?
Kauza Vrbětice bude mít dost možná zajímavý vedlejší důsledek. Alespoň prozatím zachrání vládu Andreje Babiše.
-
Libor Dvořák: Putin s Lukašenkem jednali a zmínili se i o Vrběticích
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Lukašenko se ve čtvrtek večer sešli v Moskvě, aby takříkajíc projednali aktuální otázky, zajímající obě strany.
-
Reakce ruských médií je stejně hrozná jako teroristický čin ve Vrběticích, popisuje analytik Votápek
Bývalý diplomat věří, že česká veřejnost si ruskou reakci bude pamatovat a dezinformační kampaně na ní nebudou fungovat, stejně jako u dezinterpretování událostí roku 1968.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.