Nádory varlat jsou velmi agresivní, operujeme maximálně do dvou dnů od diagnózy, říká urolog Zachoval

Poslechněte si celé Hovory Vladimíra Kroce
„Rakovina prostaty je na vzestupu, nehledě na to, že populace stárne a je to onemocnění těch starších. Také máme lepší diagnostiku, takže zjistíme dřív, že jde o rakovinu. Ale proč nemocných přibývá, to zatím stále není jasné. Určitě v tom hraje roli i genetika, nebo to, jak a v jakém prostředí žijeme,“ vysvětluje Roman Zachoval, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.
V Česku je incidence (počet nových případů na 100 tisíc obyvatel) větší než v dalších zemích EU. „Ano, ale není to jediné nádorové onemocnění, které tady má tak vysoká čísla. Protože jsem urolog, znám data i zhoubných nádorů ledvin, kde jsme dokonce první na světě.“
Čtěte také
„Je možné, že v naší populaci hraje roli genetická zátěž nebo vlivy zevního prostředí, případně toho, jak žijeme,“ vysvětluje lékař.
Zhoubné nádory varlat nejsou tak časté, jako u prostaty. „Zatímco nových případů rakoviny prostaty máme za rok asi 8 tisíc, u varlat je to něco mezi 400 až 500 případů – problém je, že jde nejčastěji o mladší muže.“
„Nádory varlat jsou velmi agresivní, ,běží‘ velmi rychle. Zatímco u rakoviny prostaty nehraje den dva roli, resp. mezi stanovením diagnózy a léčbou, u zhoubných nádorů varlat léčíme ihned. To znamená, pokud jeden den stanovíme diagnózu, za den maximálně dva je pacient odoperován.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Vladimíra Kroce.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.