Evropa začíná šetřit, doba se přiostřuje, přiznává známý designér a úspěšný podnikatel David Karásek
Firma designéra Davida Karáska vytváří už víc než 30 let lavičky, koše a další „nábytek pro všechny“. „Máme deset zahraničních týmů, dva v Česku a každý z nich dnem a nocí pracuje na nových zakázkách. Proto vlastně už ani nevím, co zrovna děláme,“ vysvětluje také majitel továrny u Uherského Hradiště nebo v Brazílii.
„Už několikátý rok máme obraty něco přes miliardu korun. Vždy říkám, že se ty věci neudělají samy a nic jednoduchého to není. Navíc v době, která se přiostřuje,“ naznačuje podnikatel a světově uznávaný designér Karásek.
Čtěte také
„Už tu totiž existuje ekonomická nejistota. Hodně našich projektů se posouvá – sice se to stávalo vždy, ale teď je to v daleko větší míře. Proto teď něco predikovat je těžší než dřív. A leckde, hlavně v Evropě je také už hodně cítit, že se bude šetřit,“ přiznává.
Jeho společnost je totiž hodně závislá na veřejných prostředcích, a to proto, že centrem podnikání je veřejný prostor.
„Tím, jak máme stovky a tisíce projektů po celém světě, tak se už dají vysledovat nějaké trendy – něco se vykompenzuje, něco vypadne a jiné zas nahradí. Ale v celku je ta změna vidět a projevila se už v loňském roce.“
Věci pro každého
Když firma hledala, jak svou činnost charakterizovat, došla k závěru, že v jejich nábytku vlastně není žádná exkluzivita, ale totální a opravdová rovnost, protože dělají design pro každého.
Čtěte také
„Tu demokratičnost vidím v tom, že to slouží ve veřejném prostoru, což je mimořádné místo. Není tolik míst, kde se potkávají bezdomovec i miliardář, dítě a senior. A to, co tam najdou – lavičku, odpadkový koš, stojan na kolo apod. – může demokraticky a svobodně používat opravdu každý,“ dodává.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Petra Šimůnka.
Související
-
Kreslit na počítači bude za pár let přirozené. Designér nejvíc získá půlrokem v cizině, říká Němeček
Ač učí práci s hlínou či dřevem, blíží se podle designéra Němečka doba, kdy bude práce ve virtuálním prostředí přirozená. Nenahraditelná je ovšem zkušenost s cizí kulturou.
-
Pokud chci vyhrát, musím udělat něco výjimečného, konkurence je veliká, přiznává brusič Zvěřina
„Když jedu na soutěž, připravuji se až na poslední chvíli, ale nad nápadem samozřejmě přemýšlím dřív,“ říká Aleš Zvěřina, šestinásobný mistr světa v broušení skla.
-
Design Week je něco jako olympiáda designu, tvrdí majitel vítězné firmy
„Jde nám o spojení emocí a příběhů, za kterými jsou konkrétní lidé,“ říká zakladatel firmy Lasvit Leon Jakimič v pořadu Hovory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.