Na Západě se množí kolektivní schizofrenie. Pak se vždy daří těm třetím, varuje slovenský spisovatel a kazatel Pastirčák

27. únor 2024

Máme sklon ve svých nepřátelích vidět lidi bez svědomí a zloduchy. „Když je vám 25 let, tak jste unášeni ,spravedlivým hněvem‘, což je vlastně hněv proti všem, kteří si něco myslí jinak. Když už ale máte 65, narazíte sami na sebe. I já mám v životě věci, které jsem hlásal jako černobílé jasné pravdy, ale když jsem zjistil, že to pravdy nejsou, srazil jsem se s vlastním životem,“ říká umělec, spisovatel a kazatel Církve bratrské v Bratislavě Daniel Pastirčák.

„Když totiž člověk narazí na realitu, a je k sobě navíc i upřímný a přizná si, že se mýlil, vzpomene si sám na sebe, jak s krvavým zrakem tu vlastní pravdu zastával.“

Čtěte také

„Když člověk zůstává ve svém individuálním vývoji a před svým vlastním svědomím, je v podstatě v bezpečí – právě kvůli dynamice sebepoznání. Jiné se stane, kdy když upadne do skupinové identity. Tím myslím to naše ,my‘ – a je vlastně jedno, jestli je to politické, kulturní nebo náboženské.“

„A pokud se podrobně zadívám na znaky 21. století, které jsou často jen virtuální, žité ve světě sociálních sítích, stane se něco strašného: ve jménu nějaké skupiny se vlastní svědomí rozpustí, a člověka už ani nemá co zabrzdit.“

Kolektivní vášeň

„Má oblíbená autorka Simona Hejlová píše v jinak dost radikálním traktátu o zrušení politických stran. Hlavně ale asi deseti body definuje politickou stranu – a jeden z těch bodů se mi moc líbí a je přesný: politická strana je stroj na výrobu kolektivních vášní.“

Čtěte také

Pokud podle spisovatele začne politik hrát hru s „kolektivní vášní“, seskupí se kolem něj i jeho voličská základna. „Pak se ale dostane do pozice, ve které už není schopen nijak vyjednávat, je schopen vést tak akorát nějaké zákopové války“.

Když se pak podobně se společností experimentuje roky, dovede jí to do schizofrenie. „Kdy spolu už nejsou schopny spolupracovat různé hodnoty a pravdy, všichni se dostanou do vzájemně nepřátelských táborů. Podobně je to v mysli schizofrenika.“

A Pastirčák se obává, že přesně v této fázi už naše společnosti jsou – a je to nejviditelnější hlavně ve Spojených státech, kde se už za Donalda Trumpa rozvinuly různé kulturní války plné kolektivních vášní.

Daniel Pastirčák, umělec, spisovatel a kazatel církve bratrské v Bratislavě

„Když tak pozoruji ten náš západní svět, říkám si, jak jsou ty naše boje na Slovensku někdy trapné, ale není to jen u nás, ale hlavně v zemích střední Evropy. Teď v Čechách jste na tom poměrně dobře, ale Maďarsko, Polsko ale i Itálie nebo Francie – tam všude probíhá kolektivní společenská schizofrenie. Ale pozor na to – v takovém prostředí se vždy daří někomu třetímu,“ dodává.

Jak se tomu bránit? „V komunitách, kde jsou individuality všech členů svobodné,“ odpovídá.

Celý pořad Hovory Petra Viziny najdete v audiozáznamu.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související