Na pandemickém zákonu je nejcennější kontrola Nejvyšším správním soudem, tvrdí ministr Šalomoun
Po více než 23 hodinách se sněmovně podařilo odhlasovat program mimořádné schůze, na které má být projednána vládní novela pandemického zákona. Hlasování opakovaným vystupováním blokovali poslanci SPD, kteří zákon odmítají. Tomu ale nerozumí ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti): „Diskuse se přesměrovává od věcných problémů k emocionálním nálepkám, že se vláda pokouší zavádět totalitu.“
Pokud by se nepodařilo pandemickou novelu prosadit, mělo by v případě šíření epidemie ministerstvo dvě možnosti – nouzový stav, nebo zákon na ochranu veřejného zdraví, upozorňuje ministr pro legislativu a podotýká, že oba tyto nástroje jsou velice invazivní. Proto je podle něj vhodnější podpořit novelu.
Kdokoliv, kdo je dotčen nějakým opatřením, může efektivně vyvolat řízení, na jehož konci bude rychlé zrušení takového opatření.
Michal Šalomoun
Připomíná také, že v případě vyhlášení nouzového stavu padne možnost občanů dožadovat se případného zrušení některých opatření u Nejvyššího správního soudu.
„To nejcennější, co je v pandemickém zákoně už teď a co se novelou ještě posiluje, je právě kontrola Nejvyššího správního soudu. Kdokoliv, kdo je dotčen nějakým opatřením, může velmi efektivně a účinné vyvolat řízení, na jehož konci bude rychlé zrušení takového opatření,“ vyzdvihuje Šalomoun.
Čtěte také
„Pokud to pan ministr předkládá jako klad, tak budiž. Ale já popravdě řečeno nad tou dokonalou přístupností soudu pro každého občana nejásám,“ reaguje Filip Křepelka, vedoucí Katedry mezinárodního a evropského práva na Masarykově univerzitě.
„V jiných zemích takový přístup k soudům není,“ dodává. Připouští ale, že ani jiné možnosti, o kterých mluví Šalomoun, nejsou optimální – tedy nouzový stav a zákon o ochraně veřejného zdraví.
Protesty
Kateřina Součková, redaktorka, Český rozhlas
Michal Šalomoun, Piráti, ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády
Filip Křepelka, právník z iniciativy Sníh, vedoucí Katedry mezinárodního a evropského práva na Masarykově univerzitě
Martin Buchtík, ředitel společnosti STEM
Před budovou sněmovny probíhal do pozdních nočních hodin proti novele pandemického zákona protest iniciativy Chcípl PES. Protesty pokračují i ve středu.
„Pandemický zákon je symbolická věc, dobře uchopitelná pro formu nějakých protestů," komentuje motivaci demonstrantů ředitel společnosti STEM Martin Buchtík.
Mohou obstrukce ve sněmovně přihrát hnutí SPD politické body protestujících lidí? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Lukáše Matošky.
Související
-
Nemám telefon a číslo taky nesouhlasí. Lidé se budou karanténě vyhýbat i po novele zákona
Stát konečně zlegalizuje zavedené nařizování izolace a karantény SMSkami. Nic se ale nezmění: kdo byl zodpovědný doteď, bude dál. Kdo pravidla porušoval, má pořád spoustu výmluv. Dokonce i dobrých.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.