Na místo ústavního soudce si může člověk počkat, ale své děti znovu vyrůstat neuvidí, říká Jan Kysela
Ústavní právník Jan Kysela patří mezi nejmladší vysokoškolské profesory u nás, stejně tak mezi vlivné osobnosti veřejného života.
Nedávno se vyjádřil také vůči prezidentovi a mluví o něm i v kontextu svého možného jmenování do funkce ústavního soudce České republiky. „Je těžké rozlišit, jestli se happening Miloše Zemana omezuje na dobu, kdy má v ruce trenýrky, nebo pokračuje, když vezme do ruky ústavu,“ říká.
„Jeho politické působení v naší zemi je zatížené určitými prvky, které lze povžovat za mstu, například vůči sociální demokracii nebo k jejím konkrétním představitelům. Myslím, že nepatřím mezi nejoblíbenější právníky v hradních kruzích. Tedy považuji za nepraděpodobné, že by z Hradu taková nabídka přišla,“ dodává.
Prozatím se na to necítím
Kysela vysvětluje, že je za to rád, protože se na tuto pozici prozatím necítí.
„Především kvůli erudici. Nemám vyloženě intenzivní ztah k platnému právu a stále více se pohybuji v jiných mimoprávních odvětvích a v oblasti teorie. Navíc mám dvě malé děti. A připadá mně, že to, že se jim nevěnujete, se nedá dohnat. Na jiné věci si můžete počkat, třeba na místo soudce Ústavního soudu. I bez téhle pozice můžete prožít plnohodnotný život. Nechtěl bych si to, že jsem neviděl děti růst, vyčítat,“ říká odborník.
Nejhorší důsledek kauzy ovlivňování soudce je nedůvěra a pocit nerovnosti ve společnosti.
Jan Kysela
Emoce filtruji
Jak je pravděpodobné, že by poslanecká sněmovna odsouhlasila ústavní žalobu na prezidenta? „Jde o to, v jaké míře se všichni shodneme na tom, co je v jednání prezidenta na hraně nebo už za hranou. A také do jaké míry porušuje ústavu, nebo ji neporušuje. Do hlavy poslancům nevidím,“ uzavírá.
Fico bude jako ústavní soudce pouze chráněn před svou skříní plnou kostlivců, říká Ladislav Snopko
Ladislav Snopko působil v politice řadu let. Jako slovenský ministr kultury stál ve vládě premiéra Milana Čiča a s nadhledem komentuje současnou legislativní i výkonnou garnituru ve své zemi a snahu bývalého předsedy vlády Roberta Fica stát se ústavním soudcem. „Je to složitá situace, protože Fico udělá vše, aby jím byl,“ říká.
Právník rád hovoří s lidmi tváří v tvář a stále stejným tónem. „Za poslední dobu se mně stalo snad jednou, že jsem projevil větší emoce. Šlo o kauzu poslaneckých trafikantů. Emoce mám, ale filtruji je,“ říká.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s hostem Osobnosti Plus. Jan Kysela vysvětlí, kdy si okolí začalo všímat jeho vloh pro komunikaci a empatii s druhými.
Související
-
Kdyby bylo mezi politiky více ticho, prospělo by to, říká Tomáš Sokol
Tomáš Sokol patří mezi špičku české advokacie a je zvyklý denně předstupovat se svými slovy před soudní dvůr i veřejnost. Jak hodnotí kulturu politické scény?
-
Kysela: Je otázka, jak dlouho vydrží spojenectví „dvou věží“...
Prezidentem republiky zůstává Miloš Zeman. Ve druhé volbě ho zvolilo více než 2 850 000 voličů. Jeho vyzyvatel, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, získal o z...
-
Jan Kysela o obstrukcích: Opozice má být slyšena, nemusí být...
Je současné zdržování parlamentního hlasování ojedinělou zálěžitostí? Jsou výhrady opozice opodstatněné? Nebo bychom měli spíš přemýšlet o změně jednacího řádu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.