My vědci musíme být profíci a tu zemi nějak držet i přes to, co dělají politici, myslí si Pavel Jungwirth

10. duben 2021

„Nejsem politolog, abych analyzoval vládu. Ale pamatuji si, že když jsme byli děti a někdo dělal nějakou kravinu, tak jsme se ptali: jsi blbej, nebo navedenej? V tomhle případě to nedokážu rozlišit, případně jestli se tam nespojuje obojí,“ glosuje špičkový vědec, fyzikální chemik a předseda české Učené společnosti Pavel Jungwirth.

Kritický je Jungwirth i ke snahám o vývoj české vakcíny proti covidu-19. „Jako všichni odborníci, kterých se ptám, tedy imunologové a virologové, věřím, že tudy cesta nevede. Aby vývoj vedl člověk, který tomu nerozumí a dalo se na to tak málo peněz, tak tam je něco špatně.“

Čtěte také

Chemik zdůrazňuje, že respektuje názory odborníků. „Ti říkají, že vláda často nedělala věci správně. A můžu se jen ptát, do jaké míry je to opravdu nějaká hloupost. I z pohádek víme, že sultán si má vybrat ty chytré vezíry. A ne ty, kteří mu budou pochlebovat. A tady to rozhodně nejde správným směrem.“

Je podle něj zřejmé, že český předseda vlády je ve vleku svých konfliktů zájmů a svých problémů. „Ty mu neberu, ale rozhodně to nejsou problémy moje a neměly by být ani problémy občanů této země.“

Musíme být profíci

Vydobude si věda v očích vlády lepší pozici poté, co rok pandemie ukázal, že se bez ní nejen politika neobjede? „Vědci by neměli nic dobývat,“ namítá Jungwirth. „Měli bychom nabízet, že v mnoha věcech známe chytrá a technologicky dobrá řešení.“

„Je na politicích, jestli si je vezmou, nebo ne. A je na nás občanech, zda si zvolíme politiky, kteří budou vědecký názor respektovat. My vědci nemusíme být nutně dobrými politiky a je to dobře, když je to odděleno.“

Čtěte také

Jungwirth si nemyslí, že by tato vláda byla v principu proti vědě. „Ale zase je to o tom, jestli si zvolíte chytré poradce, nebo ty pochlebující. A já vidím, kteří poradci se volí a kteří ministři se musí bát o své křeslo, a kteří ne. Ale to je problém pana premiéra a já ho budu řešit jako občan ve volbách.“

Jeden americký vědec prý označil situaci u nás profesionálně jako v Norsku, politicky ale jako v Senegalu, glosuje Jungwirth. „Můj úkol je, abychom si udrželi to Norsko.“

„A vidíme, že země není rozložená pandemií ne proto, že by vláda dělala něco dobře, ale že ti lékaři to nakonec udrží, že to jsou ti profíci. To je náš úkol: my musíme být profíci a tu zemi nějak držet i přes to, co tady politici dělají,“ připomíná jeden z úkolů vědy Pavel Jungwirth.

Špičkový vědec a fyzikální chemik Pavel Jungwirth si připisuje se svým týmem další vědecké úspěchy. Na čem dnes pracují? A proč se potýká s vyhořením?

Na to vědec odpovídá v pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.