Moje motivace byla tvořit projekt, který pomáhá, říká zakladatel neziskovky Nevyhasni

4. duben 2024

David Fiedler patří k mladým lidem, kteří rádi pracují hned na několika projektech. Založil i neziskovou organizaci Nevyhasni, která se chce starat o prevenci syndromu vyhoření. Sám si totiž podobný kolaps zažil, a to už v 19 letech: „Po necelém roce v Berlíně, kde se to stalo, jsem si dal tehdy dlouhou dovolenou. Také jsem začal studovat a postupně nacházet cestu sám k sobě. Až pak k dalším projektům.“ Tehdy také vznikl nápad vytvořit projekt, který by mohl pomáhat dalším.

„Syndromem vyhoření prochází každý čtvrtý Čech. V roce 2019, když jsem se snažil o této tematice zjistit víc, to byl každý pátý,“ dokládá Fiedler potřebu účinné prevence na číslech z průzkumu, který provedly Psychiatrická klinika VFN a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

Čtěte také

„Jednou z našich inovací je projekt, který jsme testovali během podzimu a zimy. Jde o námi vyvinutou platformu pro skupinovou digitální terapii, kde spolu diskutují ti, kdo jsou v riziku vyhoření,“ popisuje mladý inovátor.

„Komunikují mezi sebou pod moderací psychoterapeuta a během tříměsíční doby plní i různé prevenční výzvy,“ vysvětluje a dodává, že si účastníci zároveň také vzájemně pomáhají.

Fiedler ovšem zdůrazňuje, že projekt Nevyhasni nemá ambice nahrazovat klasickou psychoterapii, spíš jde o doplněk léčby. „Podle reakcí účastníkům hodně pomáhalo vědomí, že na to nejsou sami,“ dodává.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu v rámci nového čtvrtečního cyklu Hovory s inovátory, ptá se Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související