Moje motivace byla tvořit projekt, který pomáhá, říká zakladatel neziskovky Nevyhasni
David Fiedler patří k mladým lidem, kteří rádi pracují hned na několika projektech. Založil i neziskovou organizaci Nevyhasni, která se chce starat o prevenci syndromu vyhoření. Sám si totiž podobný kolaps zažil, a to už v 19 letech: „Po necelém roce v Berlíně, kde se to stalo, jsem si dal tehdy dlouhou dovolenou. Také jsem začal studovat a postupně nacházet cestu sám k sobě. Až pak k dalším projektům.“ Tehdy také vznikl nápad vytvořit projekt, který by mohl pomáhat dalším.
„Syndromem vyhoření prochází každý čtvrtý Čech. V roce 2019, když jsem se snažil o této tematice zjistit víc, to byl každý pátý,“ dokládá Fiedler potřebu účinné prevence na číslech z průzkumu, který provedly Psychiatrická klinika VFN a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
Čtěte také
„Jednou z našich inovací je projekt, který jsme testovali během podzimu a zimy. Jde o námi vyvinutou platformu pro skupinovou digitální terapii, kde spolu diskutují ti, kdo jsou v riziku vyhoření,“ popisuje mladý inovátor.
„Komunikují mezi sebou pod moderací psychoterapeuta a během tříměsíční doby plní i různé prevenční výzvy,“ vysvětluje a dodává, že si účastníci zároveň také vzájemně pomáhají.
Fiedler ovšem zdůrazňuje, že projekt Nevyhasni nemá ambice nahrazovat klasickou psychoterapii, spíš jde o doplněk léčby. „Podle reakcí účastníkům hodně pomáhalo vědomí, že na to nejsou sami,“ dodává.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu v rámci nového čtvrtečního cyklu Hovory s inovátory, ptá se Tatiana Čabáková.
Související
-
Terapeutka k syndromu vyhoření: Žijeme ve světě, kde chválit je zbytečné a dokonalý výkon samozřejmý
Velké pracovní nasazení spojené s touhou po ocenění od nadřízeného, které nepřichází. I tak může začínat cesta k syndromu vyhoření.
-
Rada psycholožky proti vyhoření: Naplánujte si během dne několik mikropauz
„Kdybychom s touto reakcí nepracovali, tak jak rychle přijde i odejde. Ale můžeme se dostat do začarovaného kruhu,“ popisuje psycholožka Tereza Hrušková.
-
Syndrom vyhoření si postižený většinou vůbec neuvědomuje
Pokud se u vás i po dovolené vyskytuje pocit přetrvávající únavy, rozhodně byste tento stav neměli podceňovat a vyhledejte co nejdříve lékaře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka