Mnoho lidí by si přálo ovládat vlastní mysl. Konkrétní postup na to ale neexistuje, míní psycholožka Loja
„Myšlenky jsou v hlavě a emoce v těle,“ říká psycholožka Radka Loja. V Hovorech prozradí, že práci s klienty bere jako mravenčí práci – každodenní rutinu s každým, kdo se chce osobně rozvíjet a kontrolovat své pocity. Výsledkem takové terapie je umění být šťastný. I když se některým věcem nelze vyhnout, lze je pochopit a přijmout.
Mnoho lidí by si přálo naučit se ovládat svoji mysl. Loja však přiznává, že žádný takový konkrétní postup za svou praxi ještě neobjevila. Důležitý je ale podle ní koncept všímavosti.
„Neustále si uvědomovat, co si myslím, jak si to myslím, vnímat přítomnost, přemýšlet nad tím, proč to tak třeba je, a zrovna tak vnímat emoce. Je to taková mravenčí každodenní práce, kterou získávám kontrolu nad svým myšlením.“
Čtěte také
Připomíná tak také nejrůznější techniky psychohygieny – psaní emočního deníku, meditace, pohyb, čas strávený venku či s přáteli a další.
Ač je zvládání vlastního myšlení náročné, pro dospělého člověka je podle ní zásadní. „Je fajn si říct stop. A nezabývat se neplodným přemýšlením, které nemůžu vyřešit.“
„Myšlenky a emoce jsou propojeny, takže jakákoliv myšlenka mi vyvolá emoci,“ říká psycholožka. Tím, že se naučíme ovládat své myšlení, můžeme tedy ovládat i své emoce.
Poslechněte si celé Hovory Davida Šťáhlavského.
Související
-
Smíchu je méně. Ale v duši jsou podle mě lidé usměvaví, myslí si psycholog Martin Dolejš
Lidé hledají na věcech negativa. Ale díky zpoždění vlaku do Prahy jsem dnes potkal kamaráda, poznamenal olomoucký psycholog Martin Dolejš, který se zabývá smíchem.
-
Jediná konstanta v našich životech je změna, říká psycholog Adam Suchý
Nemáme žádné záruky, že svět poběží dál tak, jak jsme byli zvyklí. Bylo by dobré naučit se žít s nejistotou. „Samozřejmě s lidmi, kteří hledají jistoty a záruky...
-
Jak zvládat krizi? Podporovat vlastní odolnost a pomáhat sobě i ostatním, radí psycholog
To, co dnes zažíváme, není podle psychologa Štěpána Vymětala trauma, je to nejistota. „Dlouho přetrvávající zátěž a určitá únava z výzev, kterým musíme čelit,“ popisuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.