Není nic horšího než ublížit dítěti, kterému už ublíženo bylo, říká o hostitelské péči „dobrá víla“ Nevěřilová

25. listopad 2024

„Tvrdím, že děti si vybírají nás, tedy rodiny hostitelské péče. A nechci, aby to znělo nějak ezotericky, ale ono to tak nějak přijde. Mám děti a vlastní rodinu, takže pokaždé myslím i na to, že půjde o našeho dalšího člena. Hostitelská péče je totiž na celý život,“ popisuje zakladatelka nadace Dobré víly dětem Angelika Nevěřilová. Sama už poskytla domov třem dalším dětem.

Čtěte také

„Rozhodně nejde o nějaké povyražení a uděláte hezký víkend dítěti z dětského domova. Jde o to tu být pro něj celý život, takže musí zafungovat i vzájemná ,chemie‘,“ zdůrazňuje.

„Vztah mezi dítětem z dětského domova a novou rodinou vzniká dlouho, než se kdokoli do hostitelské péče pustí, měl by o tom hluboce a hodně dlouho přemýšlet,“ nabádá. 

„Prostřednictvím naší nadace Dobré víly dětem vzniklo už mnoho hostitelských péčí, vždy je ale třeba přemýšlet i nad tím, jestli bude nové prostředí pro dítě vůbec vhodné. Jestli má rodina čas, kapacity i financí, protože hostitelská péče u nás není podporovaná státem.“ 

Čtěte také

„Víte, není nic horšího, než ublížit dítěti, kterému už ale několikrát ublíženo bylo. Na začátku navazujete vztah a necháte to plynout, a až když vidíte, že všechno funguje, pak jde o skvělé rozhodnutí, které může obohatit jak dítě, tak celou vaši rodinu,“ uvažuje „dobrá víla“ Nevěřilová.   

Co víc ale může dítě z dětského domova ještě ztratit? „Tyto děti mají hlavně hodně co najít. Už leccos našly jen tím, že se do dětského domova dostaly. Protože z valné většiny nefungovaly jejich původní, biologické rodiny – a najednou se jim dostává dobrého jídla i pití, základních potřeb, které doma neměly.“

Nejen radost, ale i úskalí

To, co ale podle doopravdy potřebují, je podle Nevěřilové mít někoho, kdo je má rád, kdo jim věří a komu naopak věří i ony. Celý proces ale není jen o radosti, má to i nejedno úskalí.

Čtěte také

„Proto je tento krok tak důležité pořádně promyslet. Pak nemůžete utéct před prvním problémem. U nás se třeba stalo, že kluk udělal scénu, že se nebude učit matiku. A nebylo to pěkné.“

„Doporučuji prostě nejdřív sundat ,růžové brýle‘ a nedělat dobro za každou cenu. Tak to nefunguje. Taky se může stát, že získáte pocit, že je snad nový člen rodiny málo vděčný, nebo se nechová podle očekávání. Ale i to je v pořádku, protože nikomu do hlavy nevidíte.“

„Děti z dětských domovů jsou silně traumatizované. Mají hodně svých starostí, nesou si je ze svých biologických rodin, jsou citově deprivované, často citově strádají. A to všechno se v nich ukládá a může vyrašit u zdánlivé maličkosti. Když se ale do hostitelství pustíte, musíte je brát se vším všudy,“ uzavírá Angelika Nevěřilová. 

Dobré víly dětem působí už v 16 dětských domovech, víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související