Původní stroj na rašelinu jsme vyměnili za stroj na hudbu, říká architekt Hájek o karlovarských Císařských lázních
Karlovy Vary mají nový multifunkční sál Císařské lázně. „Karlovarský kraj chtěl nejdřív hlavně zachránit ten dům tak, aby nespadl. To se povedlo, začalo se realizovat a v průběhu oprav jsme byli přizvání do kolokvia,“ popisuje začátky stavby architekt Petr Hájek. O Císařských lázních mluví jako o „fitku“ 19. století.
„Byl tam samozřejmě i lázeňský provoz, ale také část, která byla 19. století tělocvičnou. Svou výzdobou a uměleckým zpracováním by nám dnes připadala jako reprezentativní sál – a k tomu teď i slouží,“ říká v pořadu Hovory.
Naši předci tehdy opravdu měli cvičící stroje, ne nepodobné těm současným. „Cvičící stroje byly opravdu naprosto unikátní. Je velká škoda, že se nám je nepodařilo vrátit, protože jsou už uloženy ve sbírkách mimo naši republiku.“
Robot v 19. století?
„Sál, o kterém říkám, že to bylo ,fitko‘, je vedlejší místnost, dnešní koncertní sál ale byla strojovna. Císařské lázně měly unikátní technologii – v další místnosti byl takzvaný rašelinový pavilon, kde se rašelina nakládala do van a ty jezdily podzemním tunelem do dvorany. A tam je ,robot‘ vyzdvihl do jednotlivých koupelen, které byly uspořádány do prstence kolem dvorany. Vevnitř byla pára a špína, a to všechno nasáklo i do samotných zdí,“ popisuje.
„Bohužel se nám nepodařilo přesvědčit investora ani památkovou péči, abychom ,špinavou‘ původní omítku zafixovali a mohla sloužit dál. Bylo mi to líto, ale nakonec to z mnoha důvodů nešlo,“ vzpomíná architekt Hájek.
„Dá se tak říct, že jsme původní stroj na rašelinu vyměnili za stroj na hudbu, na muziku. Tedy stroj za stroj,“ uzavírá.
Před dvěma týdny získal architekt Hájek nejvýznamnější architektonické ocenění u nás. Mezinárodní porota ocenila koncertní sál v Císařských lázních v Karlových Varech jako dílo umění i techniky.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Petra Viziny.
Související
-
Císařské lázně chystají otevření unikátní expozice zaměřené na balneologii
Císařské lázně jsou překrásná pseudorenesanční budova v samotném srdci Karlových Varů. V loňském roce se po desítkách let znovu otevřela veřejnosti.
-
Císařské lázně v Karlových Varech hostily významné osobnosti. Ukrývají nejluxusnější koupelnu Evropy
Císařské lázně v Karlových Varech hostily ty nejvýznamnější osobnosti už od 19. století. Dveře v nejluxusnější koupelně Evropy si podávali státníci, umělci i králové.
-
Opravené Císařské lázně se staly magnetem pro turisty. Prohlídky už přilákaly desítky tisíc lidí
Karlovarské Císařské lázně se staly nejnavštěvovanější památkou v krajském městě. Novorenesanční budova byla ve své době nejmodernější lázeňskou stavbou na světě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka