Mluvit jenom o zlu druhých je sice pravdivé, ale vede to do pekel. Chci si všímat dobra, říká kněz a etik Vácha
Proč je časté pojmenovávání zla spirálou do temnot? Mají dnes lidé pro co žít? A způsobí další katastrofu příroda nebo člověk?
Marek Orko Vácha: Komunismus je čisté zlo. A náš archetypální voják není William Wallis, ale Švejk
Biolog, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií a římskokatolický kněz Marek Orko Vácha má za to, že Česko koronavirovou pandemií proklouzlo. „Náš národ prošel zkouškou velmi dobře.“ Obecně ale lidstvo míří ke krizi, myslí si.
„Evropa je v bodě, kdy se začne ptát: Kdo je vlastně člověk? Co budeme dělat, abychom přežili? A chceme vůbec přežít?“
Čtěte také
Vácha souhlasí s papežem Františkem, že lidstvo se nachází ve spirituální krizi. „Dochází k rozpadu hodnot. Klademe si otázku, co je smyslem života. Je někde myšlenka, pro kterou stojí za to žít nebo idea, kvůli které by stálo za to zemřít?“ ptá se.
A dodává: „Nemyslím si, že cílem mého života je, abych žil spokojeně ve smyslu dobrého jídla. Štěstí přichází spíš z přijetí úkolu. Spíš bokem, zezadu.“
Vynikáme v parodii
Žánr, v němž Češi podle přednosty Ústavu etiky a humanitních studií zvlášť vynikají, je parodie. „Náš archetypální voják není hrdinný William Wallace, ale Švejk. Umíme se sklonit a pak zase narovnat, obrátit to v žert a podobně.“
Snažím se, abych učinil svět lepším, než do kterého jsem se narodil.
Marek Orko Vácha
Český národ ale moc nebojuje za žádnou určitou ideu, tvrdí Vácha. Uznává ale, že jako společnost máme štěstí na „zářivé jednotlivce“, kteří v minulosti dokázali pro něco žít a zemřít.
Zaměřme se na to dobré
Marek Orko Vácha říká, že cítí z české společnosti negativnější pocity než před deseti lety: „Zdá se mi, že stoupá podrážděnost, nervozita, nenávist. Najednou by kdekdo číhal, kde se může nad čím urazit. Je tu jakási zloba pod povrchem. Jsme jediný národ na světě, který znám, kde se slova pravda a láska používají v pejorativním významu.“
Podle něj je ve společnosti „obrovské množství lidí, kteří pojmenovávají zlo těch druhých“. „Je to absolutně pravdivé, protože z definice jediný bez hříchu byl Ježíš Kristus. A všichni v sobě ty hlubiny máme. Ale je to spirála do temnot,“ připomíná kněz a etik.
Čtěte také
„Myslím si, že stojí za to si důsledně všímat toho dobrého v člověku a to rozvíjet,“ dodává. Sám by zlo raději nepojmenovával, chtěl by se spíše věnovat dobru.
Přiznává ale, že čisté zlo je pro něj ale komunismus. „Je to zločinný režim, která je založený na lži a zlu. Je mi zle ze všech současných snah přesvědčit mě, že jsem se měl za komunismu dobře. Ne, měl jsem se velmi špatně,“ uzavírá host Barbory Tachecí.
Celý rozhovor si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Příběh Gregora Mendela ukazuje, že když nás potká neúspěch, možná jsme zakopli o zlato, věří Vácha
Gregor Johann Mendel (1822 – 1884) položil základy genetiky, jednoho z nejdůležitějších oborů 20. století. Narodil se před bezmála dvěma stoletími.
-
Cestopis evoluce: Proč člověk dokáže vymalovat Sixtinskou...
Nejbližším příbuzným člověka je šimpanz učenlivý a nejbližším příbuzným šimpanze učenlivého není gorila, ale člověk, říká v Cestopisu evoluce přírodovědec, etik a t...
-
O Velikonocích nekážu. Nechci svými úvahami rozmělňovat tu krásu, říká kněz Marek Orko Vácha
Naši farníci se od pátku do soboty večer střídali po dvojicích v kostele a modlili se. Alespoň takto drželi jakýsi modlitební řetěz v kostele, říká kněz Marek Orko Vácha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.