Ministr Havlíček: S novým programem dáváme podnikatelům víc než Rakousko a přibližně jako Německo

6. leden 2021

„Když sečteme všechny naše programy a přidáme nový, kterému říkám COVID-uzavřené provozovny, tak celkem například v gastro segmentu dáváme už víc než Rakousko, výrazně více než Polsko. A to už to vůbec nesrovnávám se Slovenskem. Takže jsme přibližně na úrovni Německa,“ tvrdí ve Speciálu Plus vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a také dopravy za hnutí ANO Karel Havlíček.

Reaguje tak na poslední rozhodnutí vlády, které rozšiřuje kompenzace pro zavřené nebo omezené provozovny.

Čtěte také

V programu oficiálně nazvaném COVID-gastro, kterému Havlíček říká COVID-uzavřené provozovny, tak budou mít podnikatelé nárok na dotaci 400 korun na den pro každého svého pracovníka. Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že na program bude potřeba 6 miliard korun. 

Restauratéři sdružení do iniciativy Chcípl PES ale žádají zrušení všech kompenzačních balíčků, které by mělo nahradit 70 procent minulých tržeb. „Vím, že se dívají třeba do Německa, kde je to 70 procent, nebo do Rakouska, kde je to 50 procent. Nicméně i tam jedou takzvané nákladové kompenzační programy,“ komentuje snahu Havlíček. 

Kdyby mělo Česko jít německou cestou, musely by se podle ministra všechny ostatní programy, třeba populární Antivirus, zrušit. „A nahradit to nějakým sdruženým koeficientem pro tržby. A ten tak, jak vidíme v ostatních zemích, není úplně spravedlivý. Navíc – Německo se od nich chystá ustoupit, protože na různé segmenty dopadá různě,“ říká Havlíček.

Chystá se nový COVID-nájemné

Podle iniciativy totiž celým sítem vládní podpory propadají některé provozovny, které mohou mít otevřeno, ale jejich příjmy se propadly na polovinu.

Čtěte také

„Typický příklad může být optika nebo prádelna. Tedy maloobchodní provozovna, nicméně lidí tam chodí poměrně málo. Je pravda, že někdo udělá tržby ve výši 50 procent minulých let, někdo má 20 procent. I na toto jsme ale teď mysleli.“ 

„Vlastně jste jedni z prvních, komu to říkáme – pravděpodobně připravíme program COVID-nájemné. Věříme, že nám to notifikuje Evropská komise, a pokud ano, tak bychom i pro tyto provozovny mohli připravit rozšíření toho programu. To znamená, že by čerpali 50 procent nájemného. Teď ještě musíme nastavit koeficient, tedy o kolik jim klesly tržby vůči minulému roku,“ oznamuje ministr. 

Pokud vše dopadne dobře, tak by se mohly kompenzace vyplácet i zpětně, a to za poslední čtvrtletí loňského roku, tvrdí Havlíček: „Šlo by minimálně o malé prádelny, které všichni známe z hypermarketů a tak dále, tedy menší provozovny. Pro ně jsme připraveni udělat speciální režim, a to v rámci programu COVID-nájemné. Bude to ale pro nás trošku administrativně pracnější.“

Čtěte také

Novinkou programu COVID-uzavřené provozovny bude i elektronická identifikace.

„Tady chápu, že někdo může být zpočátku trošku naštvaný, že si musí e-identitu vytvořit. Je to ale elektronické potvrzení toho, že ta osoba vůbec existuje. Ale na druhou stranu – e-identita tady není jen proto, že budete čerpat program A, B nebo C, ale je to proto, že i do budoucna budou daleko jednodušší finanční služby, bankovní služby atd.,“ dodává Karel Havlíček.

Samizdatové lyžování

Ministr Havlíček komentoval i jednání o možném otevření skiareálů v Česku: „Nejde jen o to, že se tam ničí svahy, ale lidé se tam potkávají bez roušek, nedodržuje se tam prakticky nic. Říkáme tomu samizdatové lyžování, a to prostě dobře není.“

Hosté Speciálu byli: 
  • Karel Havlíček (za ANO), vicepremiér
  • Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
  • Vít Rozehnal, předseda České eventové asociace
  • Michal Skořepa, analytik České spořitelny

Kabinet tomu chce dát řád, který je ještě předmětem jednání. „Druhá varianta je, že tomu dáme systém, že vleky pustíme, bude se to hlídat a tvrdě kontrolovat.“

Havlíčkova představa je, že by se mohlo i u nás lyžovat jako v Rakousku, kdy by se na místě prodávaly respirátory FFP 2. „A připusťme, že může být i varianta, podle které by to bylo třeba jen s negativním antigenním testem,“ dodává. 

Celý Speciál si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související