Zavření malých obchodů je jedna z největších nespravedlností, myslí si Prouza ze svazu obchodu
Na rok 2020 se zřejmě bude vzpomínat jako na „rok s koronavirem“. A přestože se spotřebitelé i podnikatelé snaží dívat vpřed s optimismem, některé provozovny už se na jaře znovu neotevřou, připomíná prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Propad příjmů obchodů z nepotravinářského sektoru bude kolem deseti dvanácti procent. Hůř na tom budou služby, protože to je sektor, který vláda zavírá nejraději. Propady tam jsou o třicet čtyřicet procent,“ říká.
Končí ale většinou opravdu jen ti, kteří už nemají jinou možnost, tvrdí Prouza. Jako jednu z největších nespravedlností protiepidemických opatření vnímá uzavření malých obchodů: „Všichni tři ministři zdravotnictví opakovaně potvrzovali, že nakupování není nebezpečné… Nikdy pro to nebyl žádný důvod.“
Čtěte také
Pokud jde o pomoc podnikatelům prostřednictvím programů Antivirus nebo COVID, Prouza uznává, že pomůže každá koruna. Upozorňuje ale na to, že řada programů byla byrokraticky velmi složitá a měla spoustu výjimek: „Například na podporu nájemného nedosáhla asi polovina restaurací.“
Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu má navíc pocit, že vláda některým sektorům pomáhala víc a některým méně. Najdou se podle něj i takové, které úplně vynechala.
Koho vláda ignoruje
S tím souhlasí Gabriela Schönbauerová, majitelka teplického pivovaru Monopol, která připomíná třeba bezprizorné dodavatele: „Vláda ignoruje obory napojené na gastronomii, hotelnictví a všeobecně na cestovní ruch.“
Podle podnikatelky je přitom velmi jednoduché zjistit, koho se uzavření restaurací, hotelů a dalších zařízení dotkne. „Tahle vláda má mimořádný přehled o každé naší koruně, o každém dodavateli nad 10 tisíc korun… Může tedy snadno zjistit přímé dodavatele a jejich výpadky tržeb. To ale není v jejich zájmu.“
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
Gabriela Schönbauerová, majitelka teplického pivovaru Monopol
Petr Hašek, umělecký šéf Geisslers Hofcomoedianten
Ondřej Junek, regionální internetová TV
Prouza se přidává s kritikou planých slibů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten na jaře sliboval podpořit českou ekonomiku 1 200 miliardami. „Doposud ale do ekonomiky nateklo jen 105 miliard, což je sotva deset procent.“
A pro podnikatele je konec konců citlivá také stále otevřená otázka kurzarbeitu, o němž se politici už dlouho dohadují. „Pevně jsme doufali, že to bude od prvního ledna. V tuhle chvíli to ale nečekáme dřív než v březnu,“ uzavírá ekonom.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Prouza: Podniky se otevřely, tím se vypnula státní pomoc. Je to chyba, po Vánocích začne propouštění
Napříč republikou se znovu otevírají obchody, restaurace a služby. Přísné podmínky ale vyjdou draho a tržby nestihnou vyrovnat ztráty, které přinesl dlouhý lockdown.
-
Prouza: Škrtat zelené investice je hloupost. I Poláci si spočítali, že se jim vyplatí
Česko potřebuje podle Tomáše Prouzy peníze na modernizaci průmyslu: „Že si chceme škrtat peníze na zelené investice, je ta nejhloupější strategie, jakou může vláda zvolit.“
-
Stát šetří na nákupu vakcín, nezvládnuté očkování nás bude stát stamiliardy, varuje ekonom Matějka
„Každý měsíc, o který se očkování protáhne, znamená stovky životů navíc a desítky miliard korun. Je to zásadní věc, tak tomu věnujme více pozornosti,“ vyzývá Filip Matějka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.