Martin Fendrych: Rusko chce boj, vidí v nás nepřítele, ale česká armáda trpí nedostatkem vojáků a neumí nábor

12. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Česká armáda | Foto: Lenka Kratochvílová, Český rozhlas

Martin Fendrych: Rusko chce boj, vidí v nás nepřítele, ale česká armáda trpí nedostatkem vojáků a neumí nábor

Jan Jireš, který řídí Sekci obranné politiky a strategie Ministerstva obrany (SOPS MO), loni 12. prosince mluvil na česko-rakouském diskuzním fóru na našem velvyslanectví ve Vídni.

Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že Donald Trump bude po nástupu do úřadu vyvíjet tlak na brzké příměří na Ukrajině a že odpovědnost za bezpečnost Ukrajiny ponese Evropa. Ať už je podle Jireše země členem NATO, nebo není, bude to znamenat, že „západoevropské boty stanou na ukrajinském území“ a „Česká republika, Německo a další země musí být připraveny vyslat každá svůj prapor“.

Čtěte také

Ruská válka na Ukrajině obrací už skoro tři roky velkou pozornost k české armádě. Nejvíc se mluví o tom, že máme platit dvě procenta HDP na obranu. Toho jsme snad loni dosáhli, ale hned dodám, že dvě procenta jsou zjevně málo, pokud bychom se měli bránit útoku Ruska.

Méně se mluví o stavu české armády. Ta trpí nedostatkem vojáků. Pokud má splnit všechny požadavky, které na ni klade NATO, bude podle odhadu náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky potřebovat 37500 vojáků. Dnes jich má zhruba 24 tisíc a nábor se nedaří.

Čtěte také

Jasně to ukazuje vysoký věkový průměr českého vojáka z povolání. Dnes činí skoro 38 let, zatímco před patnácti lety to bylo něco málo přes 33 let.

Branná povinnost?

Loni v listopadu o tom mluvil Řehka na velitelském shromáždění. Cituji: „Tento problém už má strategický rozměr. Podle oficiálních údajů od personalistů máme ročně zhruba sedm tisíc zájemců o službu. Nabíráme ale jen zlomek z nich. V realitě je proces náboru zoufale pomalý a odrazující.“ Řehka dodal, že armáda náborem sotva pokrývá odchody.

V loňském roce bylo do služebního poměru vojáka z povolání přijato o něco víc než 1800 osob. Do konce roku 2024 však personalisté čekali odchod víc než 1400 vojáků.

Čtěte také

Na velitelském shromáždění Řehka oznámil, že nábor trvá až osm měsíců, ale měl by zabrat jeden až dva měsíce. Cituji: „V této oblasti jsme koncepčně totálně zaspali. Jak dlouho trvá proces náboru v civilních firmách? Řádově týdny...“

Proč se nábor vleče? Kupříkladu posouzení zdravotního stavu člověka, který chce do armády, trvá ve vojenské nemocnici až několik měsíců. Navíc fyzický stav žadatelů v posledních letech zjevně není ideální. Mladé muže a ženy taky zřejmě dostatečně neláká armádní výdělek a benefity.

Martin Fendrych

Od 1. ledna 2005 je Česká armáda plně profesionální. Brannou povinnost by stát mohl vyžadovat pouze při ohrožení země nebo za válečného stavu. Povinná vojenská služba se dnes zdá zřejmě většině mladých lidí jako naprosté UFO. Stejně tak se mase lidí zdá nesmyslné dávat na obranu 3 až 5 procent HDP.

Problém ale je, že bez silné armády můžeme ztratit svobodu, na kterou jsme si tak snadno zvykli.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.