Mark Rutte: Maďarsko musí zákaz výuky o LGBT zrušit, nebo opustit Unii

25. červen 2021
Výrok týdne

Maďarský zákaz školní výuky o LGBT rozděluje Evropu. Skupina 16 lídrů se krátce před vrcholnou schůzkou rozhodla, že bude publikovat společný dopis šéfům unijních institucí, ve kterém vyjadřují podporu právům komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Viktor Orbán při příchodu na summit zákon hájil s tím, že se netýká homosexuálů, ale sexuální výchovy dětí.

Maďarsko musí zákon zrušit, nebo opustit Unii.
nizozemský premiér Mark Rutte

Český premiér Andrej Babiš výzvu nepodpořil, jen řekl, že si chce nechat novou maďarskou normu vysvětlit samotným Orbánem.

Ptáme se

Jak se ke kritice Evropské unie staví maďarská vláda? A co říká opozice, nebo samotní Maďaři? Jak se tedy v Maďarsku pojímá sexuální vzdělávání a výchova a co by se novým zákonem vlastně mělo změnit? 

Čtěte také

Jak závažná je pro Maďarsko kritika drtivé většiny sedmadvacítky? Jak důležité pro EU je, aby vláda Orbána dodržovala evropské principy a hodnoty, nebo jde jen o „bouři ve sklenici vody“?

Výrok týdne s Lucií Vopálenskou najdete v audiozáznamu. Hosty byli spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek a analytik Metropolitní univerzity Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Praha Vít Beneš.

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související