Macron je na cestě stát se vůdcem Evropy. Na summitu G7 ukázal, že je výborný diplomat
Francouzský prezident Emmanuel Macron zaznamenal na zasedání nejvyspělejších zemí světa v Biarritzu velké vítězství.
Ve svém ohlédnutí za uplynulým summitem G7 na jihozápadě Francie to alespoň tvrdí komentátorka německé stanice Deutsche Welle Barbara Weselová.
Podle ní Macron do příprav schůzky investoval spoustu času i politického kapitálu, aby neskončila totálním debaklem. Kromě nejvyšších politiků sedmi nejbohatších zemí světa pozval i další hosty a položil na stůl neobvyklá témata, aby narušil nepružný formát tradičního setkání.
Čtěte také
Čtěte také
Šéf Elysejského paláce však především nechtěl vypadat jako neúspěšný politik – a to se mu podařilo. V podstatě vyzrál na zatvrzelého Donalda Trumpa v otázce Íránu, myslí si Weselová.
To přitom nebylo vůbec jednoduché vzhledem k tomu, že americký prezident byl opět špatným hostem, který s gustem pronášel zavádějící výroky zejména o obchodní politice a stěžoval si, že média píší o napjaté atmosféře summitu. Choval se zkrátka jako vždycky.
Macron pozval na schůzku překvapivě také íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa a přímo Trumpovi pod nosem spustil diplomatickou iniciativu. Americký prezident reagoval rozhněvaně a zdůraznil, že jedinou správnou strategií vůči Teheránu je nesmlouvavý postoj Spojených států.
Francouzský lídr se však nedal a osobně se se Zarífem sešel, aby zjistil, jestli existuje diplomatický prostor pro nová řešení.
Naděje nejsou velké, ale v situaci, kdy může každou chvíli vypuknout vojenský konflikt, je vítána jakákoli snaha o mírovou cestu. To platí i pro evropské signatáře mezinárodní dohody o omezení íránského jaderného programu z roku 2015, od které Trump s velkým humbukem vloni odstoupil.
Cukr a bič
V pohledu komentátorky prezident Macron rovněž zaujal správný přístup k požárům v amazonském deštném pralese. Pohrozil svému brazilskému protějšku Jairu Bolsonarovi, že odmítne ratifikovat obchodní dohodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým sdružením volného obchodu Mercosur, jestli Bolsonaro požáry nezastaví a nepřijme opatření, která by zabránila ve vzniku dalších.
Čtěte také
Macron také přiměl ostatní účastníky summitu ke slibu, že poskytnou Brazílii a sousedním zemím finanční i praktickou pomoc při hašení požárů a následném zalesňování zničeného pralesa.
Současná hlava Francie předvedla, že umí jednat s populisty i antidemokraty, píše Barbara Weselová.
Prezident se všemi hovoří, ale zároveň stanoví nejzazší meze. Bolsonaro je ukázkou, že přístup cukru a biče funguje, protože brazilský prezident se tlaku podvolil a vyslal do Amazonie armádu k hašení požárů.
K tomu, aby ho svět přinutil přijmout odpovědnější politiku ochrany přírody, však zřejmě bude zapotřebí mnohem většího tlaku. A v tom by měli hrát roli Evropská unie, ekologické organizace a nakonec i spotřebitelé, pokud by například bylo nutné bojkotovat brazilské zboží.
Soumrak Merkelové
Spojené státy rozhněvalo, že Macron téma klimatických změn a amazonských požárů na program jednání vůbec zařadil. Američané měli pocit, že je zahnal do kouta, uvedli zúčastnění diplomaté. A Washington podle Weselové zase jednou předvedl, že si v otázce klimatické politiky počíná zcela nezodpovědně.
Čtěte také
Zato Emmanuel Macron ukázal, že je obratným politikem s ambicí stát se vedoucí osobností Evropy. Ostatně všechny významné iniciativy, od digitální daně až po klimatickou politiku, dnes přicházejí právě z Paříže.
Přitom Německo působí čím dál hůř, stěžuje si názorový text. Zdá se, že politický „soumrak bohů“ v Berlíně ochromil i zkušenou kancléřku Angelu Merkelovou a její přání stát v čele Evropy. Její oslabení má v Evropské unii za následek předávání štafety.
Macron tahal za nitky už při výběru nového předsedy Evropské komise. Nyní směřuje k tomu, aby se stal novým a silným vůdcem Evropy; jen musí dávat pozor, aby to nepřehnal a neztratil půdu po nohama. Po náročném summitu G7 se však zdá, že jsme u Macrona v dobrých rukou, myslí si komentátorka Barbara Weselová na stránkách Deutsche Welle.
Související
-
Írán nesmí nikdy mít jaderné zbraně, varoval Macron. Doufá v brzkou schůzku Trumpa s Rúháním
Agentura Reuters připomněla, že Trump a Rúhání by se měli zúčastnit Valného shromáždění OSN v New Yorku na konci září.
-
Buď se Macron omluví Bolsonarovi, nebo nepřijmeme vaši finanční pomoc, vzkázala Brazílie skupině G7
Brazílie nepřijme finanční pomoc od zemí skupiny G7 na boj s požáry Amazonie, dokud se francouzský prezident Emmanuel Macron neomluví za údajné urážky vůči brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi.
-
Státy G7 uvolní na boj s požáry v Amazonském pralese 20 milionů dolarů, oznámil prezident Macron
Požáry v Amazonském pralese se staly jedním z hlavních témat summitu G7 v jihofrancouzském Biarritzu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.