Luboš Palata: Polská vládní koalice se rozpadla, ale k jejímu pádu může být ještě daleko

13. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslaw Gowin, polský ministr vyššího školství

Po loňských prezidentských volbách, které sice skončily velice těsně, ale přesto potvrdily další pětiletý mandát provládního prezidenta Andrzeje Dudy, se objevily názory, že v příštích letech bude osud polské demokracie záležet na lidech uvnitř vládnoucí Sjednocené pravice. A především na místopředsedovi vlády a vůdci umírněné pravicové strany Dohoda Jaroslawu Gowinovi.

Čtěte také

Gowin o sobě dal totiž vědět už před loňskými prezidentskými volbami. Tehdy si vynutil jejich odložení z původního termínu uprostřed nejtěžší covidové krize a zajistil tak jejich regulérnost. Nyní se opět postavil proti dalšímu legislativnímu výstřelku dominantního Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského. Ten se stal známým pod jménem „Lex TVN24“.

Jde v něm o nejvlivnější soukromou televizi vlastněnou americkou korporací Discovery. Zákon z pera Práva a spravedlnosti chce zakázat, aby média v Polsku mohla být vlastněna firmami ze zemí mimo evropský hospodářský prostor.

Ovládání médií

Čtěte také

Po ovládnutí regionálních deníků státním koncernem PKN Orlen je to další krok k „orbanizaci“ polského mediálního prostoru. V něm zatím, ani po letech své vlády, totiž nemá Právo a spravedlnost kontrolu nad většinou médií. To Kaczyńskému a jeho straně komplikuje situaci, a to přesto, že z veřejnoprávní televize a rozhlasu udělal už dávno služky své vlády.

Předseda strany Dohoda Gowin se proti zákonu, proti němuž se vedle Evropské komise ohradily i Spojené státy, zásadně postavil. A tentokrát i za cenu toho, že byl odvolán z postu vicepremiéra vlády. Jeho strana Dohoda pak před hlasováním o zákonu oznámila vystoupení z vládní koalice. Sjednocená Pravice se tak rozpadla a ztratila většinu v Sejmu.

Menšinová vláda

Jaroslaw Kaczyński však opět ukázal své politikářské schopnosti, a když nenašel hlasy u opoziční ultrapravicové Konfederace, našel je v malé populistické straně Kukiz 15. „Lex TVN24“ byl pak v Sejmu nakonec přijat, byť až po opakovaném hlasování.

I když se kabinet Práva a spravedlnosti stal v tuto chvíli menšinovou vládou, je ještě předčasné hovořit o tom, že kabinet řízený takzvaně ze zadního sedadla Jaroslawem Kaczyńským v dohledné době končí. Právo a spravedlnost navíc stále vede volební průzkumy. A to i přes oživení opozice, kde se do čela Občanské platformy vrátil Donald Tusk.

Luboš Palata

Polsko čeká ještě tvrdý politický boj o udržení demokracie a odstavení stále více autoritářského Práva a spravedlnosti od moci. Poslední události však dávají naději, že režim orbánovského typu se v Polsku nastolit nepodaří. Lze tak konstatovat, že demokracie to ve střední Evropě má sice těžké, ale ještě stále žije. A to i díky lidem, jako je Jaroslaw Gowin.

Autor je komentátor Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio

Související