Luboš Palata: Polská vládní koalice se rozpadla, ale k jejímu pádu může být ještě daleko
Po loňských prezidentských volbách, které sice skončily velice těsně, ale přesto potvrdily další pětiletý mandát provládního prezidenta Andrzeje Dudy, se objevily názory, že v příštích letech bude osud polské demokracie záležet na lidech uvnitř vládnoucí Sjednocené pravice. A především na místopředsedovi vlády a vůdci umírněné pravicové strany Dohoda Jaroslawu Gowinovi.
Čtěte také
Gowin o sobě dal totiž vědět už před loňskými prezidentskými volbami. Tehdy si vynutil jejich odložení z původního termínu uprostřed nejtěžší covidové krize a zajistil tak jejich regulérnost. Nyní se opět postavil proti dalšímu legislativnímu výstřelku dominantního Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského. Ten se stal známým pod jménem „Lex TVN24“.
Jde v něm o nejvlivnější soukromou televizi vlastněnou americkou korporací Discovery. Zákon z pera Práva a spravedlnosti chce zakázat, aby média v Polsku mohla být vlastněna firmami ze zemí mimo evropský hospodářský prostor.
Ovládání médií
Čtěte také
Po ovládnutí regionálních deníků státním koncernem PKN Orlen je to další krok k „orbanizaci“ polského mediálního prostoru. V něm zatím, ani po letech své vlády, totiž nemá Právo a spravedlnost kontrolu nad většinou médií. To Kaczyńskému a jeho straně komplikuje situaci, a to přesto, že z veřejnoprávní televize a rozhlasu udělal už dávno služky své vlády.
Předseda strany Dohoda Gowin se proti zákonu, proti němuž se vedle Evropské komise ohradily i Spojené státy, zásadně postavil. A tentokrát i za cenu toho, že byl odvolán z postu vicepremiéra vlády. Jeho strana Dohoda pak před hlasováním o zákonu oznámila vystoupení z vládní koalice. Sjednocená Pravice se tak rozpadla a ztratila většinu v Sejmu.
Menšinová vláda
Jaroslaw Kaczyński však opět ukázal své politikářské schopnosti, a když nenašel hlasy u opoziční ultrapravicové Konfederace, našel je v malé populistické straně Kukiz 15. „Lex TVN24“ byl pak v Sejmu nakonec přijat, byť až po opakovaném hlasování.
I když se kabinet Práva a spravedlnosti stal v tuto chvíli menšinovou vládou, je ještě předčasné hovořit o tom, že kabinet řízený takzvaně ze zadního sedadla Jaroslawem Kaczyńským v dohledné době končí. Právo a spravedlnost navíc stále vede volební průzkumy. A to i přes oživení opozice, kde se do čela Občanské platformy vrátil Donald Tusk.
Polsko čeká ještě tvrdý politický boj o udržení demokracie a odstavení stále více autoritářského Práva a spravedlnosti od moci. Poslední události však dávají naději, že režim orbánovského typu se v Polsku nastolit nepodaří. Lze tak konstatovat, že demokracie to ve střední Evropě má sice těžké, ale ještě stále žije. A to i díky lidem, jako je Jaroslaw Gowin.
Autor je komentátor Deníku
Související
-
Do polské politiky se vrací král Tusk, část opozice už ale chce někoho nového, hodnotí novinář
„Souboj Tusk versus Kaczyński se nebude rozhodovat v zahraničně-politických otázkách, jako je vztah k Rusku nebo Bruselu. Dominovat budou domácí a sociální témata.“
-
Petr Janyška: Dnešní Polsko nemá kromě Orbána spojence
Před deseti lety pojala německá vláda kulaté výročí podepsání Ppolsko-německé smlouvy o dobrém sousedství tak, že do Varšavy přijela kancléřka s celou vládou.
-
Luboš Palata: Polský příklad varuje. Buďme trpěliví a uvolňujme jen pozvolna a pomalu
Asi si všichni vybavíte záběry z polských sjezdovek před jedním či dvěma měsíci, když tady v Česku jsme si mohli o něčem podobném nechat jen zdát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka