Luboš Palata: EU by se měla ve sporu s Čínou postavit na stranu svobody a demokracie
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zahájí v pondělí cestu po Evropě. Vedle Polska bude jeho druhou klíčovou zastávkou Praha.
Zatímco ve Varšavě bude hlavním tématem přemístění části amerických jednotek z Německa do Polska, v České republice čeká Pompea především jednání o Číně. Ve vztahu k ní přednesl Pompeo na konci července zásadní projev, ve kterém se snažil vyburcovat dnešní západní demokratický svět ke společné obraně proti hrozícímu nebezpečí.
Čtěte také
To podle něj pro nás představuje komunistická diktatura v Číně. „Čína je v současnosti stále autoritativnější doma a agresivnější ve své nevraživosti vůči svobodě všude jinde,“ uvedl mimo jiné Pompeo. A dodal větu, která možná vstoupí do dějin: „Pokud svobodný svět nezmění komunistickou Čínu, komunistická Čína změní nás.“
Ideologická válka
Česká republika nežije ve vzduchoprázdnu a vedle Severoatlantické aliance je i součástí Evropské unie. Ta se připravuje na polovinu září, kdy se má uskutečnit summit lídrů zemí EU a čínského prezidenta. Šéf bruselského think-tanku EU-Asia Centre Fraser Cameron tvrdí, že zatímco Spojené státy vedou s Čínou cituji „ideologickou válku“, Evropská unie se podle Camerona snaží uchovat s Pekingem vztah založený na spolupráci v oblastech, kde je to stále možné.
Čtěte také
Unie má před očima především vizi ekonomického zotavení po bezprecedentním hospodářském propadu v důsledku koronavirové nákazy. A Cameron cituje jednoho nejmenovaného vysokého představitele EU, který prohlásil, že přes zjevnou čínskou likvidaci demokratické autonomie Hongkongu a další ústup Číny od dodržování lidských práv nevidí Unie jinou možnost než v současné krizi s Čínou úzce spolupracovat.
Export na prvním místě?
K tomu jeden údaj. Z Číny pochází pětina veškerého dovozu do Unie, ale do Číny míří třetina celého unijního exportu. V případě Česka je to sice trochu jinak, dokonce tak, že Česko vyveze víc na Tchaj-wan než do pevninské Číny. Na druhé straně, české firmy jsou ale na evropském exportu do Číny závislé jako subdodavatelé především německých koncernů, pro které je čínský trh z exportního hlediska klíčový.
Je si však třeba uvědomit dvě věci. Naše současné obrovské problémy mají původ v Číně, odkud přišla koronavirová nákaza. A byla to Čína, která v počáteční fázi neudělala dost, aby okolní svět uchránila před touto vražednou pandemií.
A za druhé je třeba dodat: Ano, s Čínou USA možná vedou ideologickou válku, ale tou ideou, kterou hájí, je náš demokratický, svobodný svět. To je hodnota, kterou by Evropská unie a Česko měly hájit také. A měla by pro nás být na prvním místě. Rozhodně nad tím, kolik toho do Číny vyvezeme nebo nevyvezeme.
Autor je komentátor Deníku
Související
-
Jan Jůn: Sáhne Čína k nějaké odvetě za Huawei?
Británií hýbou obavy ohledně zveřejněných snah ruských hackerů ukrást recept na vakcínu proti koronaviru a narušit parlamentní volby.
-
Jan Macháček: Číně se bude po starém Hongkongu ještě stýskat
Schválením nového zákona o bezpečnosti v bývalé britské kolonii Hongkong dala Čína světu najevo, že už Hongkong – tak, jak jsme ho znali – k ničemu nepotřebuje.
-
Čína zahajuje novou vývojovou strategii Go West, píše South China Morning Post
Strategie Go West má čelit geopolitickým rizikům po pandemii koronaviru, jak píše deník, v prvním z trojice plánovaných textů k čínskému plánu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.