Čína zahajuje novou vývojovou strategii Go West, píše South China Morning Post

22. červen 2020

Strategie Go West (ve volném překladu Jdeme na Západ) má čelit geopolitickým rizikům po pandemii koronaviru, jak píše deník South China Morning Post v prvním z trojice plánovaných textů k čínskému plánu.

Čtěte také

Peking sleduje západní regiony v zemi, aby pomohl udržet ekonomiku uprostřed hospodářského tření s USA a potenciální izolací ve světě po virové epidemii. Už v červenci 2013 premiér Li Kche-čchiang představil vládní plán na řešení vnějšího ekonomického šoku. V té době stagnovaly dodávky zboží do Spojených států a Evropy.

„Když je na východě tma, na západě je jasno," řekl tehdy shromážděným dělníkům v přístavech. O sedm let později se metropole opět dívá na Západ, aby pomohla upevnit ekonomiku v nepředvídatelném světě. Bude využívat své rozsáhlé a energeticky bohaté regiony. 

Ústřední vláda oznámila nový plán Go West minulý měsíc v předvečer každoročního Národního lidového kongresu. V rámci strategie Peking ohlásil rozvoj infrastruktury, včetně letišť, železnic a energetických projektů, a zároveň podporu průmyslových změn. „Budeme dále integrovat západní regiony, aby vytvořily sjednocený národní trh a vybudovaly vyšší úroveň na export orientované ekonomiky," upřesňuje Národní komise pro rozvoj a reformu nový plán vývoje. 

Největším problémem bude nejspíš růstový potenciál v rozlehlých vnitrozemských provinciích, kde Čína vymýšlí způsoby propojení rozvojového světa a evropského trhu, píše South China Morning Post.

Srbské volby

Vládní Srbská pokroková strana prezidenta Aleksandra Vučiče drtivě vítězí v parlamentních volbách. Informuje o tom srbský deník Politika.

Čtěte také

Ještě před konečnými výsledky je jasné, že tzv. progresivisté získají více než 60 % hlasů, tedy podporu okolo dvou milionů lidí. „Jsem v politice už dlouho, ale nikdy jsem nezažil takový okamžik. Získali jsme důvěru v podmínkách, kdy tomu věřil jen málokdo,“ neskrýval nadšení lídr strany. Prezident mluvil také o výzvách, které slyšel od samotných lidí. Podle nich mají být vítězové voleb zodpovědnější, vážnější a usilovní.

Vučič osobně neplánuje velké oslavy. Už v pondělí například přijme slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka a dále ho čekají návštěvy Moskvy, Bruselu nebo například Slovinska.

„Radovat se budou jiní,” vzkázal prezident, který zároveň nastínil možné vnitrostranické změny. Je to prý jediný způsob, jak mohou progresivisté ukázat, že jsou připraveni změnit i zemi. Prezident dále dodal, že doufá, že lidé přestanou mluvit o dělení společnosti za pomoci mediálních magnátů. „Média a peníze nejsou všechno,” byl vděčný po sečtení rozhodujícího počtu hlasů Aleksandar Vučič.

Právě prezident byl často napadán pro svou moc nad médii. I kvůli tomu volby částečně bojkotovaly opoziční strany, které tvrdí, že hlasování nemohlo být dostatečně svobodné. Na druhém místě v parlamentních volbách skončí Socialistická strana Srbska, dlouhodobý partner progresivistů v kabinetu. Své zástupce do parlamentu vybírali Srbové jako první ze zemí v Evropě od propuknutí pandemie koronaviru, píše Politika.

Trump vs. cizinci

Americký prezident Donald Trump rozšíří limity pro zahraniční pracovníky. Píše o tom Politico. Šéf Bílého domu podepíše nový příkaz, který zakáže přicestovat lidem, kteří jsou zaměstnáváni na sezónní nebo dočasnou práci až do konce roku. To se týká hlavně pracovníků průmyslových odvětví.

Příkaz by ale neměl zahrnovat zákazy pro zemědělce nebo třeba studenty, výjimku by mohly dostat i chůvy. Očekává se, že do Států budou moci dál jezdit zdravotníci nebo ti, co naplňují právní podmínky nebo přicestují z důvodu národní bezpečnosti.

Čtěte také

Migrace a omezení víz, pobytu nebo udělování zelených karet by i nadále měly být jedněmi z hlavních témat Trumpovy předvolební kampaně. Republikánský kandidát by tak navázal na tu první v roce 2016, to slíbil postavit zeď na jižní hranici s Mexikem a deportovat miliony přistěhovalců, kteří jsou v zemi nelegálně. Ve svém inauguračním projevu pak Trump slíbil, že bude stavět hlavně na americké práci.

Teď prezident navíc řeší rostoucí nezaměstnanost, její míra stoupla v USA skoro na 15 procent. Samotní ředitelé podniků trvají na tom, že zahraniční pracovníci jsou stále potřební, a to i s tolika Američany, kteří nepracují.

Trump už ale omezil zahraniční návštěvy z Číny, Evropy, Brazílie, Kanady a Mexika a pozastavil většinu běžných zpracování víz a kontrolu migrantů. Původní nařízení z dubna, které pracovníky omezovalo, vyprší už v pondělí a prezident zřejmě bez odkladu podepíše jeho novou verzi, píše Politico.

Celý přehled tisku najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související